*Goal/Goal και Over 2.5 και τα δυο συνολικά παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Ακρίτας Χλώρακας – ΑΠΟΕΛ 1-2

Δείτε τα Προγνωστικά Κύπρου

ΑΠΟΕΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-2 επί του Άρη Λεμεσού, για το κύπελλο. Βρέθηκε πίσω στο 18ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τους Κβιλιτάια (27′, 37′), Ντάλσιο (39′) και Εφραίμ (82′). Δέχθηκε απλά τη μείωση στις καθυστερήσεις, για το τελικό αποτέλεσμα.

Με θριαμβευτικό τρόπο, ο ΑΠΟΕΛ εξασφάλισε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του φετινού κυπέλλου. Την περασμένη Τετάρτη, η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς υποδέχθηκε τον Άρη Λεμεσού, για τη φάση των “16” της διοργάνωσης, τον οποίο και συνέτριψε με 4-1.

Σε ένα αρκετά ανοιχτό παιχνίδι, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, με αρκετές ευκαιρίες και από τις δυο πλευρές, ο ΑΠΟΕΛ αποδείχθηκε αρκετά πιο εύστοχος στην τελική προσπάθεια. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, είχε άμεση απάντηση και πήγε στα αποδυτήρια όντας δυο τέρματα μπροστά. Έπεσε ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος, με τον ίδιο να κάνει περισσότερο διαχείριση, όμως σε μια αντεπίθεση του βρήκε για τέταρτη φορά δίχτυα, πριν δεχθεί απλά τη μείωση για το τελικό αποτέλεσμα.

Στα του πρωταθλήματος τώρα, έρχεται από το διπλό (1-2) επί της Καρμιώτισσας, όντας για την ώρα στην τρίτη θέση, στο -4 από την κορυφή και στο -1 από τη δεύτερη Πάφο, έχοντας και παιχνίδι λιγότερο. Επικράτησε και στα έξι πιο πρόσφατα ματς μπροστά στο κοινό του.

Δανεικός στην Αλ Φουχάιρα των ΗΑΕ παραχωρήθηκε ο 22χρονος Βραζιλιάνος μέσος, Κάρλος Ντίας. Ήρθε το πιστοποιητικό του νεοαποκτηθέντα Μοχάμεντ Μπεν, ο οποίος τέθηκε στη διάθεση του προπονητή. Την ίδια ώρα, όλο και πιο έντονο γίνεται το ενδιαφέρον για τον Φεντερικό Μακέντα της Ανκαραγκουτσού, σύμφωνα με δημοσιεύματα.

ΑΠΟΕΛ Στατιστικά

*Goal/Goal τα 3/5 τελευταία παιχνίδια του.

*No Goal τα 8/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του.

ΑΚΡΙΤΑΣ ΧΛΩΡΑΚΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από την Πάφο, για το κύπελλο. Βρέθηκε πίσω με 2-0 (12′, 69′), μείωσε προσωρινά στο 83ο λεπτό με τον Άμπραχαμ, δεχόμενος και τρίτο τέρμα στις καθυστερήσεις.

Σε αντίθεση με τον σημερινό του αντίπαλο, ο Ακρίτα Χλώρακας ολοκλήρωσε την πορεία του στο φετινό κύπελλο. Την περασμένη Τρίτη, η ομάδα του Μπρούνο Ακράποβιτς φιλοξενήθηκε από την Πάφο, για τη φάση των “16”, από την οποία και ηττήθηκε με 3-1.

Προσπάθησε να βάλει δύσκολα στους γηπεδούχους, βρέθηκε ωστόσο πίσω από νωρίς και δεν έδειξε ιδιαίτερα απειλητικός στη συνέχεια. Στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου δέχθηκε και δεύτερο τέρμα, ωστόσο προς το φινάλε και στη μοναδική αξιόλογη στιγμή του, κατάφερε να μπει και πάλι στο κόλπο της πρόκρισης. Κάτι που δεν έκανε ποτέ πράξη, καθώς στις καθυστερήσεις μάζεψε για τρίτη φορά τη μπάλα από τα δίχτυα του.

Στρέφει έτσι την προσοχή του αποκλειστικά στο πρωτάθλημα, εκεί όπου την προηγούμενη αγωνιστική έμεινε με άδεια χέρια κόντρα στον Ολυμπιακό Λευκωσίας (0-1 εντός). Δίνει έτσι μεγάλη μάχη για την παραμονή, όντας στην τελευταία θέση, έχοντας συγκεντρώσει μόλις έντεκα βαθμούς. Αγνοεί το διπλό στο πρωτάθλημα (0-2-7).

Προχώρησε στην τρίτη του χειμερινή μεταγραφική κίνηση, καθώς μετά τους Ματέους Κλεμέντε (μέσος) και Βάσκο Λόπες (εξτρέμ), έκανε δικό του τον Κροάτη αμυντικό Βίνκο Μεντίμορετς από την Καρμιώτισσα. Συμπλήρωσε κάρτες ο Έντιν Σέχιτς και θα μείνει εκτός.