*Πρώτος γύρος του κυπέλλου Κύπρου. Οι αγώνες είναι μονοί και νοκ άουτ. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν δεν βγει νικητής η πρόκριση κρίνεται στα πέναλτι.

ΑΠΟΕΛ (Α’ Εθνική)

Ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε μεγάλη εκτός έδρας νίκη στο ντέρμπι των «αιωνίων» με 1-2 επί της Ομόνοιας, στην κοινή τους έδρα, εκεί που θα παίξει και σήμερα. Μάλιστα την πέτυχε με ανατροπή, αφού βρέθηκε να χάνει με τέρμα του Γκόμεζ στο 29’, αλλά ανέτρεψε την κατάσταση με δύο τέρματα του Ταμάρι μέσα σε τρία λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο (67’, 69’). Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη της, ενώ στο γήπεδό του έχει τέσσερις σερί νίκες, πέντε συνεχόμενα παιχνίδια που δεν χάνει. Είναι στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο -2 από την κορυφή.

Ο Ιταλός προπονητής της, Πάολο Τραμετσάνι, ήταν ικανοποιημένος από την εμφάνιση των παικτών του και τον χαρακτήρα που έδειξαν ώστε να ανατρέψουν την κατάσταση, απέναντι σε μία πολύ οργανωμένη και καλή αντίπαλο που τους έβαλε δύσκολα με τον τρόπο που έπαιξε. Αλλά θεωρεί πως μπορούν να αγωνιστούν ακόμη καλύτερα και υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης. Οσον αφορά στην μεταγραφική ενίσχυση της ομάδας, ξεκαθάρισε πως έχει μιλήσει με τη διοίκηση, αλλά ακόμη είναι νωρίς, θέλει να τελειώσουν τις υποχρεώσεις τους το 2018 και μετά θα πάρουν όσους ποδοσφαιριστές χρειάζονται.

Εκτός του επιθετικού Ντελατόρε που χτύπησε σοβαρά και δεν θα παίξει ξανά φέτος, λείπουν επίσης οι τραυματίες εδώ και καιρό Αντωνίου (ΑΜ), Κωνσταντίνου (ΕΠ), Μπαλόνγκ (ΕΠ), Αλεξάνδρου (ΑΜ), με τον τελευταίο να ανακοινώνει και το τέλος της καριέρας του στον ΑΠΟΕΛ, όντας πολύ κοντά στο να ενσωματωθεί στην Δόξα Κατωκοπιάς.

Προηγούμενο παιχνίδι: Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε 1-2 εκτός έδρας την Ομόνοια για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 6/11 over 2,5 εντός έδρας.

Το ΑΠΟΕΛ – Αγία Νάπα παίζει στην Interwetten

ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ (Β’ Εθνική)

Η Αγία Νάπα ηττήθηκε με γκολ στο 90ο λεπτό από τον Εθνικό Αχνας, χάνοντας 2-1 στο γήπεδο της αντιπάλου της. Νωρίτερα είχε βρεθεί να χάνει από το 20ο λεπτό, αλλά είχε καταφέρει να ισοφαρίσει στο 60’. Αυτή ήταν η πρώτη της ήττα έπειτα από εφτά παιχνίδια, ενώ δεν κερδίζει στους τρεις πιο πρόσφατους εκτός έδρας αγώνες της. Είναι στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού και στο -8 από την πρώτη τριάδα και τις θέσεις ανόδου.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Αγία Νάπα έχασε με 2-1 εκτός έδρας από τον Εθνικό Αχνας για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της είχαν 2-3 γκολ.