*21η αγωνιστική (προτελευταία)

*Στον πρώτο γύρο: Χάρτμπεργκ – Κλάγκενφουρτ 2-3

*Over 3,5 στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΚΛΑΓΚΕΝΦΟΥΡΤ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (3-0) της Άλταχ. Δύο γκολ πέτυχε ο Ρίντερ (13′, 26′), το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Πινκ (33′). Με δέκα ολοκλήρωσαν οι φιλοξενούμενοι λόγω αποβολής του Εντοκπολόρ (90+1′).

Ζωντανή στη μάχη εισόδου στα πλέι οφ του πρωταθλήματος παρέμεινε η Κλάγκενφουρτ την προηγούμενη βδομάδα, προσπερνώντας άνετα το εμπόδιο της προτελευταίας Άλταχ (3-0 εντός). Παρουσιάστηκε σαρωτική στο πρώτο ημίχρονο διαμορφώνοντας, παράλληλα, το τελικό αποτέλεσμα λίγο μετά το ημίωρο.

Έριξε κατακόρυφα ρυθμούς στο δεύτερο, ωστόσο αντιστάθηκε στην πίεση που της ασκήθηκε. Αξίζει να σημειωθεί πως η εν λόγω νίκη έβαλε τέλος σε αρνητικό σερί τεσσάρων ηττών στο “Wörthersee” για το συγκρότημα του Πάκουλτ. Η Κλάγκενφουρτ έκανε το 4Χ4 στις τέσσερις τελευταίες αναμετρήσεις με την Χάρτμπεργκ: Σκόραρε σε κάθε μία τουλάχιστον από δύο γκολ (12). Αμφίβολη κρίνεται η συμμετοχή τριών ποδοσφαιριστών, σίγουρα εκτός αποστολής οι Αρβάιλερ και Σοτό.

ΚΛΑΓΚΕΝΦΟΥΡΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 6/8 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 1,5 ημίχρονο στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

ΧΑΡΤΜΠΕΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-1) της Βόλφσμπεργκερ. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με Προκόπ (16′) και Πρόβιντενς (90′), ισοφάρισε προσωρινά ο Μπαρίμπο με πέναλτι στο 33′.

Κόντρα σε όλα τα προγνωστικά η Χάρτμπεργκ πέταξε νοκ άουτ τη Βόλφσμπεργκερ στη μεταξύ τους αναμέτρηση (2-1 εντός), ωθώντας παράλληλα στην πόρτα της εξόδου των αντίπαλο προπονητή. Παρουσιάστηκε συνολικά καλύτερη, έγινε πιο επιθετική στο δεύτερο ημίχρονο σκοράροντας με τη συμπλήρωση των 90′ το νικητήριο γκολ. Φτάνοντας τους 17 βαθμούς σκαρφάλωσε στη 10η θέση και βρίσκεται στο +1 από Άλταχ και +3 από Ριντ.

Στις πέντε τελευταίες εξόδους της γνώρισε τέσσερις ήττες, στις τρεις από τις οποίες δεν κατάφερε να σκοράρει (μία νίκη). Πανηγύρισε την τελευταία νίκη επί της Κλάγκενφουρτ στις 24 Σεπτεμβρίου 2016 (5-0 εντός). Ευχάριστα είναι τα νέα για τον προπονητή Σοπ που μπορεί να υπολογίζει σε όλους τους ποδοσφαιριστές του.