*Πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων.

*Στο 2-2-2 το ρεκόρ της Αούστρια κόντρα σε ομάδες της Κροατίας, δεν έχει νίκη εντός έδρας (0-1-2).

*Χωρίς νίκη η Αούστρια Βιέννης στα τελευταία έξι εντός έδρας ματς στην Ευρώπη (0-2-4), δε σκόραρε στα 2/3 φετινά.

*Πάνω από 20.000 εισιτήρια είχαν φύγει μέχρι χθες το απόγευμα, το γήπεδο αναμένεται να παρουσιάσει μεγάλη πληρότητα.

ΑΟΥΣΤΡΙΑ ΒΙΕΝΝΗΣ

«Τελικός» πρόκρισης είναι το σημερινό ματς για την Αούστρια Βιέννης, που οφείλει να κερδίσει αν θέλει να έχει ελπίδες συνέχειας στο Γιουρόπα Λιγκ. Μετά την εντός έδρας συντριβή απ’ τη Μίλαν (1-5), οι «βιολετί» έκαναν μεγάλη προσπάθεια εκτός έδρας με την ΑΕΚ, ανέτρεψαν το 1-0 σε 1-2 μέχρι το 49’, έδειχναν να ελέγχουν την κατάσταση, αλλά στα τελευταία 20 λεπτά δέχτηκαν ασφυκτική πίεση. Έβγαλε πολλά ο γκολκίπερ Πετζ, τελικά το 2-2 ήρθε στις καθυστερήσεις και στέρησε μια σπουδαίας σημασίας νίκη απ’ την Αούστρια, που πλέον οφείλει να πάρει τουλάχιστον τέσσερις πόντους κόντρα στη Ριέκα, με δεδομένο ότι παράλληλα η ΑΕΚ θα χάσει δύο φορές απ’ τη Μίλαν.

«Δε χρειάζεται να είσαι προφήτης ή κάποιος ειδικός του ποδοσφαίρου για να καταλάβεις πόσο σημαντικό είναι το ματς με τη Ριέκα», είπε ο πρόεδρος του κλαμπ, Μάρκους Κρέτσμερ, ωστόσο ο κόουτς Φινκ ήταν πιο μετρημένος, τονίζοντας ότι υπάρχουν ακόμη πολλά ματς. «Η Ριέκα είναι πολύ επικίνδυνη ομάδα, την οποία σεβόμαστε», επεσήμανε. Με ήττα και κακή εμφάνιση στο εκτός έδρας ντέρμπι με τη Στουρμ Γκρατς επέστρεψε απ’ τη διακοπή η Αούστρια, που διασύρθηκε 3-0 δεχόμενη όλα τα γκολ μέχρι το 56’! Στους 18 πόντους η ομάδα της Βιέννης, είναι στο -7 απ’ την κορυφή. Την τελευταία στιγμή θα κριθεί η συμμετοχή του στόπερ Βέστερμαν.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 για την Αούστρια Βιέννης κόντρα στη Στουρμ Γκρατς.

Στατιστικό: Από 7/9 Over 2.5 έρχεται η Αούστρια Βιέννης σε όλες τις διοργανώσεις (δείτε το στην Goalbet).

Το Αούστρια Βιέννης – Ριέκα παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

*Η Ριέκα απέκλεισε την αυστριακή Σάλτσμπουργκ στον τρίτο προκριματικό γύρο του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ (0-0 εντός, 1-1 εκτός).

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League (Κλικ Εδώ)

ΡΙΕΚΑ

Με την «πλάτη στον τοίχο» παίζει σήμερα η Ριέκα, έπειτα απ’ τις δύο διαδοχικές ήττες στις πρώτες ισάριθμες αγωνιστικές. Μετά το εντός έδρας 1-2 απ’ την ΑΕΚ, ακολούθησε το εκτός έδρας 3-2 απ’ τη Μίλαν, σ’ ένα ματς όπου οι πρωταθλητές Κροατίας ήταν φανταστικοί. Πήγαν να πάρουν έναν απίστευτο βαθμό, καθώς έχαναν 2-0 μέχρι το 83’, σκόραραν δύο φορές μέχρι το 89’ και έκαναν το 2-2! Ωστόσο, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων η Μίλαν βρήκε τρίτο γκολ και τους υποχρέωσε στην τέταρτη διαδοχική ήττα τους στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Ακολούθησε το εκτός έδρας 1-5 επί της Ρουντές για το πρωτάθλημα, όμως η Ριέκα επέστρεψε απ’ τη διακοπή με την εκτός έδρας ήττα 1-0 απ’ την Ίστρα, σ’ ένα ματς όπου έχασε σωρεία ευκαιριών. Ήταν η πρώτη ήττα μετά τις 11 Αυγούστου, την άφησε στους 25 πόντους και το -5 απ’ την πρωτοπόρο Ντιναμό Ζάγκρεμπ, οι δύο ομάδες αναμετρώνται σε δέκα ημέρες. «Ίσως το πρόβλημα μας να είναι νοητικό και όχι αγωνιστικό. Δεν έχω παράπονα απ’ τους παίκτες μου, αλλά χρειάζεται περισσότερη συγκέντρωση στο επιθετικό κομμάτι και περισσότερη ουσία». είπε ο κόουτς Κεκ. Έμεινε εκτός ο βασικός εξτρέμ Έμπερ.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 για τη Ριέκα κόντρα στην Ίστρα.

Στατιστικό: Από 5/7 G/G έρχεται η Ριέκα σε όλες τις διοργανώσεις.