*1η αγωνιστική των πλέι οφ

*Στην κανονική διάρκεια: ΛΑΣΚ Λιντζ – Αούστρια Βιέννης 2-2, Αούστρια Βιέννης – ΛΑΣΚ Λιντζ 1-1

*GG στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΟΥΣΤΡΙΑ ΒΙΕΝΝΗΣ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-0) της Ραπίντ Βιέννης. Στον πίνακα των σκόρερ μπήκαν Ταμπάκοβιτς (40′) και Λάιντνερ (53′).

Συγκεντρώνοντας εννέα βαθμούς στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές, η Αούστρια Βιέννης εξασφάλισε θέση στα πλέι οφ τερματίζοντας 5η και στο +4 από την 7η Τιρόλ. Πριν από δύο βδομάδες πήρε το ντέρμπι της πρωτεύουσας επικρατώντας της Ραπίντ Βιέννης στη “Generali Arena”. Είχε το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο, είχε απαντήσεις στην πίεση που της ασκήθηκε στο δεύτερο.

Δοκάρι είχαν οι φιλοξενούμενοι δέκα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′. Το συγκρότημα του Βίμερ έχει απολογισμό 4-0-1 σε πέντε εντός έδρας αγωνιστικές, στις τέσσερις από τις οποίες πέτυχε τουλάχιστον από δύο γκολ. Οι πρωτευουσιάνοι πανηγύρισαν την εντός έδρας νίκη επί της ΛΑΣΚ Λιντζ για τελευταία φορά πριν από περίπου έξι χρόνια: Στις 13 Αυγούστου 2017 με 2-0. Απουσιάζουν μόνο οι μακροχρόνια τραυματίες, εξέτισε ο Ρανφτλ.

ΑΟΥΣΤΡΙΑ ΒΙΕΝΝΗΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Δέχτηκε γκολ στα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

ΛΑΣΚ ΛΙΝΤΖ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εκτός) με τη Χάρτμπεργκ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές με Φάντινγκερ (29′) και Πρόβιντενς (75′), απάντησαν ισάριθμες οι Ζούλι (35′) και Λιούμπισιτς (87′).

Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το ρόλο του φαβορί που έφερε πριν την εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Χάρτμπεργκ (2-2). Βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ καταφέρνοντας, απλά, να αποσπάσει τον βαθμό τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′. Η ΛΑΣΚ Λιντζ μπαίνει στα πλέι οφ με 19 βαθμούς, στο -5 από τη 2η Στουρμ Γκρατς και στο +3 απο τη Ραπίντ Βιέννης.

Στις έντεκα τελευταίες εκτός έδρας αγωνιστικές γνώρισε μόλις μία ήττα από την τελευταία (1-0) στις 6 Νοεμβρίου 2022 (πέντε νίκες, πέντε ισοπαλίες). Παραμένει αήττητη στις επτά τελευταίες επισκέψεις της στην “Generali Arena” (4-3-0): Σκόραρε τουλάχιστον από δύο φορές στις πέντε, κράτησε το μηδέν στις δύο.