* 20η αγωνιστική (εξ’ αναβολής)

* Στον πρώτο γύρο: Κολωνία – Άουε 3-1

ΑΟΥΕ

Τέσσερις βαθμούς κατάφερε να συγκεντρώσει η Άουε στις δύο τελευταίες αγωνιστικές, συνεχίζοντας τη μάχη για αποφυγή του υποβιβασμού. Με τους 26 βαθμούς που συγκέντρωσε βρίσκεται στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη του πρωταθλήματος, απόψε έχει την ευκαιρία να αυξήσει αυτή τη διαφορά, ωστόσο θα έχει ιδιαίτερα δύσκολο έργο κόντρα στη 2η Κολωνία. Την Κυριακή το συγκρότημα του Μάιερ αναδείχθηκε ισόπαλο με την ουραγό Ντούισμπουργκ (0-0 εντός έδρας). Αξίζει να σημειώσουμε πως οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Φρέντε τέσσερα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’.

Θα πρέπει να γυρίσουμε επτά χρόνια πίσω για να βρούμε την τελευταία εντός έδρας νίκη των «βιολετί» επί της Κολωνίας (2-0 στις 27/8/12). «Δεν πρέπει να επικεντρωθούμε, απλά, στα αμυντικά καθήκοντά μας. Η αντίπαλός μας έχει το ποιοτικότερο και δυνατότερο ρόστερ στο πρωτάθλημα. Στόχος μας είναι να έχουμε την κατοχή της μπάλας και να προσπαθήσουμε να κάνουμε το παιχνίδι μας. Τελευταία, η Κολωνία δείχνει κάποιες αδυναμίες αμυντικά», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Άουε, Ντάνιελ Μάιερ.

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη εντός έδρας (0-0) με την Ντούισμπουργκ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε NG στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Betshop)

Το Άουε – Κολωνία παίζει στην Betshop

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

ΚΟΛΩΝΙΑ

Στο δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε η Κολωνία, μετά την ήττα που γνώρισε στην έδρα της Πάντερμπορν (3-2) στις 15 του μηνός. Το Σάββατο κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Σαντχάουζεν (3-1 εντός έδρας), αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από πάρα πολύ νωρίς. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να πάρουν το προβάδισμα μόλις στο 4’ με το γκολ του Γούτεν. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και το γκολ του Ντρέξλερ (49’). Επτά λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’ ο Μοντέστ ανέτρεψε τα δεδομένα στον αγωνιστικό χώρο, προτού ο ίδιος ποδοσφαιριστής βάλει το κερασάκι στην τούρτα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Το συγκρότημα του Άνφανγκ έχει την ευκαιρία να σκαρφαλώσει και πάλι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με νίκη επί της Άουε απόψε, καθώς βρίσκεται στο -2 από το Αμβούργο (σ.σ. έχει παιχνίδι περισσότερο). «Δεν πρέπει να επαναπαυτούμε, η Άουε είναι μία δύσκολη αντίπαλος που παρουσιάζεται δυνατή στην έδρα της. Για εμάς είναι σημαντικό να βρεθούμε στην κορυφή του πρωταθλήματος στο τέλος της σεζόν», υπογράμμισε ο προπονητής των «τράγων».

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας με 3-1 της Σαντχάουζεν για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 και GG στα τρία τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.