11η αγωνιστική

*Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΑΝΖΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-4 επί της Αμιάν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 14ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τους Ελ Μελαλί (22′), Αμπντελί (πεν. 45’+5), Φερχάτ (πεν. 71′) και Ουνού (90’+7′). Αμφότερες τελείωσαν με δέκα παίκτες το παιχνίδι.

Από την τέταρτη διαδοχική της νίκη προέρχεται στο πρωτάθλημα η Ανζέ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αλεξάντρ Ντουζέ φιλοξενήθηκε από την Αμιάν, την οποία και συνέτριψε με 1-4.

Βρέθηκε πίσω από νωρίς και στη μοναδική αξιόλογη φάση των γηπεδούχων. Σταδιακά όμως βρήκε τα πατήματα της και εκμεταλλευόμενη τα λάθη στην αντίπαλη άμυνα κατάφερε να κάνει την ανατροπή πριν την ανάπαυλα, για να σκοράρει ακόμη δις στο δεύτερο ημίχρονο, εκμεταλλευόμενη και το αριθμητικό της πλεονέκτημα.

Έκτη νίκη στις επτά τελευταίες στροφές, αλλά και συνολικά για φέτος, έχοντας ακόμη από δυο ισοπαλίες και ήττες, οπότε και είναι στους 20 βαθμούς, που τη φέρνουν στις πρώτες θέσεις. Αήττητη σε πέντε εντός (3-2-0), στα 4/5 κράτησε και ανέπαφη την εστία της.

Ανζέ Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΟΡΝΤΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από τη Λαβάλ, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 33ο λεπτό.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει εδώ και τέσσερις αναμετρήσεις η Μπορντό, μετρώντας από δυο ισοπαλίες και ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, υποδέχθηκε τη Λαβάλ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1.

Για ακόμη μια φορά παρουσιάστηκε κατώτερη των προσδοκιών και βρέθηκε πίσω λίγο μετά το μισάωρο, σε μια φάση που η άμυνα φέρει ευθύνη. Προσπάθησε να αντιδράσει στη συνέχεια και είχε κάποιες καλές στιγμές, τις οποίες δεν εκμεταλλεύτηκε σωστά όμως για να πετύχει κάτι.

Μετά και από αυτή τη νέα απώλεια, ο Νταβίντ Γκιόν αποτέλεσε παρελθόν από την τεχνική ηγεσία, με τον Ισπανό Άλμπερτ Ριέρα να τον αντικαθιστά μέσα στη διακοπή και να κάνει ντεμπούτο απόψε. Στους έντεκα βαθμούς η Μπορντό και στο δεύτερο μισό της κατάταξης.