*Η Μονακό έρχεται από έξι διαδοχικές νίκες κόντρα στην Ανζέ ανεξαρτήτως έδρας. Επίσης, είναι αήττητη στις έξι πρόσφατες επισκέψεις της στην έδρα της Ανζέ (4-2-0).

*Στον πρώτο γύρο: Μονακό – Ανζέ 2-0

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΑΝΖΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-2 από τη Ρεν. Προηγήθηκε με πέναλτι του Μπενταλέμπ στο 19’, ισοφαρίστηκε στο 25’, δέχθηκε την ανατροπή με αυτογκόλ στο 35’, ισοφάρισε με τον Νιανέ στο 42’. Η Ρεν σκόραρε δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο και πανηγύρισε τη νίκη (54’, 84’).

Προσπάθησε και ήταν ανταγωνιστική την προηγούμενη αγωνιστική στη Βρετάνη, ωστόσο έχασε 4-2 από τη Ρεν και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα υποβιβάστηκε μαθηματικά στη Ligue 2.

Ανοιχτό παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, μπήκε μπροστά στο σκορ με πέναλτι, είδε τη Ρεν μέσα σε δέκα λεπτά ν’ ανατρέπει το σκορ, αλλά εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην αντίπαλη άμυνα και έφερε το ματς στα ίσα πριν την ανάπαυλα. Κατώτερη στο δεύτερο ημίχρονο, δεν βρήκε χώρους να γίνει απειλητική, δέχθηκε δύο γκολ και έχασε δίκαια το παιχνίδι.

Τρίτη διαδοχική ήττα για την ομάδα του Ντουζέ, είχαν προηγηθεί αυτές από Κλερμόν (2-1) και Παρί (1-2), με ρεκόρ 3-5-25 είναι με διαφορά η χειρότερη ομάδα της κατηγορίας και ήδη η διοίκηση έχει ξεκινήσει τον σχεδιασμό για την επόμενη σεζόν. Έχει την χειρότερη έδρα της Ligue 1, μετράει δύο νίκες σε 17 παιχνίδια (2-3-12).

Επιστρέφουν ο δεξιός μπακ Σαμπάνοβιτς και ο αριστερός μπακ Ντουμπιά.

ΑΝΖΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 τα 7/10 πρόσφατα παιχνίδια.

*G/G τα 4/5 τελευταία παιχνίδια.

ΜΟΝΑΚΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 4-0 από τη Μονπελιέ. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 28’, δέχθηκε το 0-2 στο 65’, το 0-3 στο 72’ και το 0-4 στο 79’.

Σε τραγική κατάσταση τις τελευταίες εβδομάδες, πρώτη φορά στη σεζόν χάνει δύο παιχνίδια στη σειρά, την προηγούμενη αγωνιστική διασύρθηκε 4-0 από τη Μονπελιέ. Είχε δύο μεγάλες φάσεις σε κάθε ημίχρονο, τίποτα παραπάνω, η άμυνά της εκτέθηκε ανεπανόρθωτα και η αντίπαλος με υποδειγματική εμφάνιση -ειδικά στο δεύτερο 45λεπτο- τη φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ!

Δεύτερη διαδοχική ήττα για την ομάδα του Κλεμάν, είχε προηγηθεί η απαράδεκτη εμφάνιση και καθαρή ήττα από τη Λανς στο “Μπολάρ”, έπεσε στην 5η θέση, στο -1 από τη Λιλ, ενώ απομακρύνθηκε οκτώ πόντους από την τριάδα. Απαραίτητη η νίκη στο παιχνίδι με την υποβιβασμένη Ανζέ, προκειμένου να εξασφαλίσει την παρουσία της στο Γιουρόπα Λιγκ. Πιο αποτελεσματική εκτός έδρας, μάζεψε περισσότερους βαθμούς απ’ ότι στο γήπεδό της, έχει το τρίτο καλύτερο ρεκόρ (9-5-2). Μάλιστα, στις 11/13 πρόσφατες εξόδους της σκόραρε από +2 γκολ. Έκπληξη η απουσία του φορ/πρώτου σκόρερ Μπεν Γεντέρ.