19η αγωνιστική

*No Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΑΝΖΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-4 επί της Τρουά, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο όγδοο λεπτό με το αυτογκόλ του Ανίν, για να κάνει την ανατροπή στην πορεία με τους Καπέλ (31′), Φερχάτ (33′), Ντιονί (34′) και Αμπντελί (55′).

Αήττητο σερί έξι αγώνων στο πρωτάθλημα για την Ανζέ, με τέσσερις νίκες και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αλεξάντρ Ντουζέ φιλοξενήθηκε από την Τρουά, την οποία και συνέτριψε με 1-4.

Στάθηκε άτυχη σε μια εκτέλεση κόρνερ στα πρώτα λεπτά, καθώς με τη μπάλα να χτυπάει στον Ανίν και να καταλήγει στα δίχτυα της. Έκτοτε όμως είχε επιθετικό μονόλογο στον αγωνιστικό χώρο και εκμεταλλευόμενη τα κενά στην αντίπαλη άμυνα έκανε την ανατροπή πριν την ανάπαυλα (1-3). Σκόραρε για τέταρτη φορά στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ στην πορεία είχε και δοκάρι.

Αυτή ήταν και η δεύτερη διαδοχική της νίκη, μετά και το εντός 1-0 επί της Γκρενόμπλ. Γεγονός που τη διατηρεί στην κορυφή της κατάταξης και στο +2 από τη δεύτερη Οσέρ. Επιπλέον, διατηρεί αήττητη την έδρα της (7-2-0), έχοντας επικρατήσει στα επτά πιο πρόσφατα εξ αυτών, κρατώντας και ανέπαφη την εστία της.

Ανζέ Στατιστικά

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα επτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΓΚΙΝΓΚΑΜΠ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από την Κονκαρνό, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 70ο λεπτό.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Γκινγκάμπ, μετά και το διπλό που πήρε στην έδρα της Σεντ Ετιέν (1-3). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Στεφάν Ντουμόντ υποδέχθηκε την Κονκαρνό, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1.

Αποτέλεσμα που δε συνάδει και με την εικόνα του ματς και την αδικεί πλήρως. Ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, ήταν αυτή που απειλούσε περισσότερο, ωστόσο ήταν αρκετά άστοχη στην τελική προσπάθεια, έχοντας μάλιστα και δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο. Και αφού δεν σκόραρε, το “πλήρωσε” με το χειρότερο τρόπο προς το φινάλε.

Δεύτερη ήττα στα έντεκα τελευταία παιχνίδια που έχει δώσει στο πρωτάθλημα, παρόλα αυτά όμως διατηρείται στην έκτη θέση, την οποία μοιράζεται με την Αζαξιό. Έμεινε αλώβητη στις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους της (3-2-0), στις 4/5 κράτησε και ανέπαφη την εστία της.