21η Αγωνιστική

Πρώτος γύρος: Σεντ Πόλτεν – Αντμίρα 0-0

ΑΝΤΜΙΡΑ

Διαφορετικό πρόσωπο παρουσιάζει μετά την επιστροφή της από τη διακοπή η Αντμίρα, που κατάφερε να περάσει αλώβητη από την έδρα της Άλταχ στο ντέρμπι ουραγών της προηγούμενης αγωνιστικής (0-1). Παιχνίδι με χαμηλό ρυθμό στο πρώτο μέρος, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες 0-0 στα αποδυτήρια. Ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο η Άλταχ, που κατάφερε να προηγηθεί στο 57’ με τον Σμιντ, ενώ εννέα λεπτά αργότερα ο Σβίερτσιτς δεν μπόρεσε να ευστοχήσει από τα 11 βήματα. Ένα σπουδαίο αποτέλεσμα για την ομάδα του Γκέγιερ, που τη βοήθησε να ξεφύγει από την τελευταία θέση. Έχει κάνει το 2/2 μετά την επιστροφή από τη διακοπή, προηγήθηκε η νίκη επί της Βάκερ (3-0) και ψάχνει ανάλογη συνέχεια, προκειμένου να καταφέρει να εξασφαλίσει την παραμονή στην κατηγορία. Διαθέτει ωστόσο μια από τις χειρότερες έδρες της κατηγορίας, μετρά εκεί φέτος μόλις μια νίκη στα δέκα παιχνίδια που έχει δώσει για το πρωτάθλημα (1-3-6).

Προηγούμενο ματς: Με 0-1 επικράτησε της Άλταχ η Αντμίρα την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: over 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Interwetten).

Το Αντμίρα – Σεντ Πόλτεν παίζει στην Interwetten

ΣΕΝΤ ΠΟΛΤΕΝ

Δεν θα μπορούσε να ελπίζει σε κάτι περισσότερο με την εικόνα που παρουσίασε κόντρα στη Ραπίντ, με τη Σεντ Πόλτεν να διασύρεται με 4-0 στην έδρα της. Περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, κόντρα στη Ραπίντ που έπαιξε μόνο για τους τρεις βαθμούς, ήθελε περισσότερο τη νίκη, βάζοντας τις βάσεις από το πρώτο ημίχρονο. Δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο παιχνίδι στο δεύτερο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να δίνουν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της. Δεν πατάει καλά η ομάδα του Πόποβιτς, που συμπλήρωσε τρία παιχνίδια μακριά από τις επιτυχίες στο πρωτάθλημα, καθώς προηγήθηκε η ισοπαλία με τη Χάρτμπεργκ, αλλά και η ήττα από τη Σάλτσμπουργκ (5-1). Μετά το δυνατό ξεκίνημα έχει ρίξει στροφές, παραμένει ωστόσο στην 4η θέση και δυο στροφές πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου, θέλει να «κλειδώσει» μια θέση στον όμιλο του πρωταθλητή. Παραμένει εκτός για ακόμη ένα παιχνίδι ο τραυματίας Ουεντραόγκο.

Προηγούμενο ματς: Την ήττα με 0-4 από τη Ραπίντ γνώρισε η Σεντ Πόλτεν την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: N/G τα 5/7 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της.