*11η αγωνιστική

*Τρεις σερί νίκες για τους γηπεδούχους στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια σε αυτή την έδρα.

Δείτε όλα τα προγνωστικά στοιχήματος σήμερα

ΑΔΕΛΑΪΔΑ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: H Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ έχασε 2-0 εκτός έδρας από την Μέλμπουρν Βίκτορι, χωρίς να κάνει ούτε φάση! Αντιθέτως στο πρώτο ημίχρονο γλίτωσε από το δοκάρι της, από τον τερματοφύλακα της και από ένα ακυρωθέν γκολ, πάλεψε να αντέξει ως το τέλος, αλλά τελικά δέχθηκε δύο τέρματα από τους Ματσάτς (73’), Φορναρόλι (90’).

Η Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ ηττήθηκε με 2-0 εκτός έδρας από την Μέλμπουρν Βίκτορι, τέταρτη ήττα της στους πέντε τελευταίους αγώνες της, όπου κέρδισε μόνο τον πιο πρόσφατο που έπαιξε στο γήπεδό της!

Αυτή ήταν η επιστροφή της στις νίκες εντός, έπειτα από δύο σερί ήττες, έχοντας και δύο ακόμη νίκες νωρίτερα! Αλλά μακριά από την έδρα της έχασε τους δύο τελευταίους αγώνες της, έχοντας κερδίσει μόνο την ουραγό Γουέστερν Γιουνάιτεντ εκτός έδρας!

Βρέθηκε εκτός πρώτης εξάδας και θέσεων που οδηγούν στα play off για την διεκδίκηση του τίτλου, στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ούσα στο -2 από αυτήν. Κάτι που σημαίνει πώς μπορεί να βρεθεί εκεί, αν κερδίσει απόψε.

Μετά από περίπου δύο χρόνια και απέναντι στην αντίπαλο που τραυματίστηκε, αναμένεται να παίξει ξανά ο γκολκίπερ Ντελιάνοφ. Ένας τερματοφύλακας που ήταν βασικός πριν χτυπήσει, με τον Γκαούτσι να του “τρώει” την θέση. Αλλά πλέον θα χρειαστεί να αγωνιστεί λόγω της απουσίας του Γκαούτσι με την εθνική Αυστραλίας.

Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ Στατιστικά

*3/5 N/G εντός έδρας.

*4/5 over 2,5 εντός έδρας.

ΓΟΥΕΛΙΝΓΚΤΟΝ ΦΙΝΙΞ

Προηγούμενο ματς: Η Γουέλινγκτον Φίνιξ έχασε 3-1 εκτός έδρας από το Σίδνεϊ, αν και ισοφάρισε με τον Μπαρμπαρούση στο 81’! Είχε βρεθεί να χάνει μόλις από το 11ο λεπτό με τέρμα του Γκραντ, αλλά δεν άντεξε στα τελευταία λεπτά και δέχθηκε πάλι δύο γκολ, από τους Μακ (86’), Φάμπιο Γκόμες (90’).

Η Γουέλινγκτον Φίνιξ έχασε με 3-1 εκτός έδρας από το Σίδνεϊ, χάνοντας ξανά έπειτα από δύο συνεχόμενες νίκες, στις οποίες δεν είχε δεχθεί καν γκολ!

Διαθέτει άλλωστε την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας, παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, αν και ισόβαθμη με την δεύτερη Μέλμπουρν Βίκτορι, έχοντας καλύτερη διαφορά τερμάτων. Αυτή ήταν η πρώτη φετινή εκτός έδρας ήττα της, έπειτα από δύο σερί νίκες και δύο ισοπαλίες στα πρώτα παιχνίδια της.

Σε κάθε περίπτωση το ξεκίνημα της σεζόν είναι εξαιρετικό για μία ομάδα που έχει και νέο προπονητή στον πάγκο, τον Τζιανκάρλο Ιταλιάνο, αλλά και σχετικά νεανικό ρόστερ.