* 9η αγωνιστική

*Οι δύο ομάδες έπαιξαν για το κύπελλο φέτος στο ίδιο γήπεδο, με την Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ να κερδίζει με 1-0.

*Επίσης έπαιξαν για το πρωτάθλημα στην έδρα των Νιουκάστλ Τζετς στις 26 Οκτωβρίου, με την Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ να κερδίζει με 1-2.

Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ – Νιουκάστλ Τζετς στην Betshop | +21

ΑΔΕΛΑΪΔΑ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Το εντυπωσιακό σερί της Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ σταμάτησε στις πέντε σερί νίκες και μάλιστα σχετικά απρόβλεπτα, αφού έχασε με 1-2 εντός έδρας από την σχετικά αδύναμη φέτος Γουέλινγκτον Φίνιξ. Αυτή ήταν και η δεύτερη ήττα στο γήπεδό της, μετά τον αγώνα της πρεμιέρας, ενώ βρίσκεται πάντα στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, πολύ πιθανόν να παραμείνει εκεί, απέχοντας τέσσερις βαθμούς από την δεύτερη και τρεις από την έβδομη.

Ο Ολλανδός τεχνικός της, Φέρμπικ, παραδέχθηκε πως η ομάδα του έπαιξε περισσότερο χαλαρά απ’ ότι έπρεπε στον τελευταίο αγώνα. Αλλά ξεκαθάρισε πως είδαν ξανά την εμφάνιση τους στο βίντεο και ξέρουν τι πρέπει να κάνουν για να επιστρέψουν στις πρότερες καλές εμφανίσεις. Και όπως τόνισε μπορεί η ομάδα του να έχει βελτιωθεί αρκετά, αλλά το ίδιο συμβαίνει και με τη σημερινή τους αντίπαλο που θέλει πολλή προσοχή.

Παραμένει εκτός ο τραυματίας μέσος Μπόλαντ, χτύπησε και ο αμυντικός Σμιθ που θα απουσιάσει.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ δεν ήταν καλή, παρόλο που προηγήθηκε με ένα γκολ – «ποίημα» του Μιλέουσνιτς στο 57ο λεπτό, χάνοντας τελικά με 1-2 εντός έδρας από την Γουέλινγκτοην Φίνιξ, δεχόμενη δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά, από τους Μπολ (67’), Νταβίλα (71’), το δεύτερο με πέναλτι.

Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ Στατιστικά

*Εχει τρία σερί G/G μαζί με over 2,5.

*Εχει 4/6 over 2,5 εντός έδρας.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ ΤΖΕΤΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Οι Νιουκάστλ Τζετς πέτυχαν δεύτερη σερί νίκη, αμέσως μετά την πρώτη τους, αυτή τη φορά με 2-0 εντός έδρας από της Γουέστερν Σίδνεϊ. Μάλιστα και στις δύο κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα. Και έτσι από εκεί που ήταν στις τελευταίες θέσεις, πλέον ανέβηκε στην όγδοη και αν κερδίσει και απόψε μπορεί να φτάσει μέχρι και την τέταρτη!

Πάντως ο προπονητής της, Ερικ Μέρικ, δήλωσε πως δεν ανησυχούσε καθόλου από την αρχή της σεζόν και ήταν σίγουρος πως κάποια στιγμή η ομάδα του θα αφυπνιστεί και θα γυρίσει σελίδα, επομένως δεν αποτέλεσαν έκπληξη γι’ αυτόν τα τελευταία θετικά αποτελέσματα.

Τραυματίας είναι ο Χούλαχαν (ΜΕ) που δεν έχει παίξει καθόλου φέτος, ενώ χτύπησε και θα απουσιάσει και ο Αρόγιο (ΕΠ). Αλλά έγινε καλά και μπήκε στην αποστολή ο Σέπαρντ (ΕΠ).

Προηγούμενο παιχνίδι: Οι Νιουκάστλ Τζετς κέρδισαν 2-0 εντός έδρας την Γουέστερν Σίδνεϊ, σε έναν αγώνα που στο πρώτο ημίχρονο άσκησαν έντονη πίεση, αλλά έπεσαν στην καλή μέρα του αντίπαλου τερματοφύλακα. Ευτυχώς και ο δικός τους όταν χρειάστηκε στο δεύτερο ημίχρονο «φώναξε» παρών, καταφέρνοντας τελικά να σκοράρει δύο φορές στο τελευταίο 15λεπτο και να πάρει τη νίκη με τους Θαργκεϊτ (78’), Πετράτο (86’).