*Πλέι οφ Γιουρόπα Λιγκ. Αγώνας ρεβάνς, δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο συνολικό σκορ, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Περιορισμένος αριθμός θεατών.

*Α’ παιχνίδι: Ομόνοια – Άντβερπ 4-2

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΑΝΤΒΕΡΠ ΑΝΑΛΥΣΗ (Βέλγιο, 125)

Η Άντβερπ δεν κατάφερε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα στο πρώτο παιχνίδι στην Κύπρο και έπεσε θύμα έκπληξης με την ήττα από την Ομόνοια (4-2). Η έκταση που πήρε το σκορ ήταν η μεγαλύτερη έκπληξη, παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Πρίσκε πήρε προβάδισμα νωρίς στο παιχνίδι. Ξεκίνησε μέτρια τη σεζόν, όμως έδειξε σημάδια βελτίωσης στα πρόσφατα παιχνίδια που στο πρωτάθλημα. Δεν αγωνίστηκε το Σαββατοκύριακο, για να επικεντρωθεί στη ρεβάνς των προκριματικών του Γιουρόπα Λιγκ.

Προέρχεται από την εκτός έδρας ισοπαλία με αντίπαλο τη Σαρλερουά (1-1), σ’ ένα ματς που προηγήθηκε στο ημίχρονο, όμως δε κατάφερε να το διατηρήσει μέχρι το φινάλε του ματς. Έχει παίξει τέσσερα επίσημα ματς στο πλαίσιο της Jupiler League, έχει σημειώσει μία νίκη και μία ισοπαλία στα τελευταία δύο. Ξεκίνησε με ισάριθμες ήττες. Μεγάλη απώλεια ο τραυματισμός του φορ Φρέι (6 γκολ) για 2-3 μήνες. Εκτός αποστολής και οι Χαρούν, Φίσερ.

Προηγούμενο παιχνίδι: Ηττήθηκε με σκορ 4-2 εκτός έδρας, με αντίπαλο την Ομόνοια, για τα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ. Στο 26’ ο Μπένσον έκανε με κεφαλιά το 0-1, όμως στο 43’ ο Λοΐζου ισοφάρισε σε 1-1 για το ημίχρονο. Στο 48’ ο Κακουλλής και στο 55΄ ο Λοΐζου έκαναν το 3-1 για τους γηπεδούχους. Στο 62’ ο Μιγιόσι μείωσε σε 3-2 και στο 84’ ο Ατιεμγουέν σκόραρε με πέναλτι για το τελικό αποτέλεσμα.

Άντβερπ Στατιστικά

*4/5 ματς με G/G (δες το στη betshop)

*3/5 παιχνίδια τελευταία με over 3.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 6/10 τελευταία εντός έδρας

21+ ΚΕΘΕΑ: 1114 Εποπτεία εμπ. επικ/νίας: ΕΕΕΠ

ΟΜΟΝΟΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ (Κύπρος, 203)

Η Ομόνοια δεν έχει ξεκινήσει ακόμα τις υποχρεώσεις της για το πρωτάθλημα Κύπρου, συνεπώς, τα μόνα επίσημα παιχνίδια που έχει στα πόδια της είναι για τα προκριματικά σε Τσάμπιονς Λιγκ και Γιουρόπα Λιγκ. Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο ματς με την Άντβερπ (4-2), είχε σε πολύ καλή μέρα τον Λοΐζου και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Στον προηγούμενο γύρο, το “Τριφύλλι” απέκλεισε δύσκολα τη Φλόρα Ταλίν με μία νίκη και μία ήττα. Χρειάστηκε η διαδικασία των πέναλτι στο δεύτερο παιχνίδι για να πάρει εν τέλει το εισιτήριο για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Νωρίτερα, δεν τα είχε καταφέρει κόντρα στη Ντινάμο Ζάγκρεμπ για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Χενινγκ Μπεργκ δεν υπολογίζει τους Μποτεάκ και Στσέποβιτς. Στην αποστολή, αλλά δύσκολα θα αγωνιστεί ο Κούσουλος.

Προηγούμενο παιχνίδι: Νίκησε με σκορ 4-2 εντός έδρας, την Άντβερπ, για τα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ. Στο 26’ ο Μπένσον έκανε με κεφαλιά το 0-1, όμως στο 43’ ο Λοΐζου ισοφάρισε σε 1-1 για το ημίχρονο. Στο 48’ ο Κακουλλής και στο 55΄ ο Λοΐζου έκαναν το 3-1 για τους γηπεδούχους. Στο 62’ ο Μιγιόσι μείωσε σε 3-2 και στο 84’ ο Ατιεμγουέν σκόραρε με πέναλτι για το τελικό αποτέλεσμα.