4η αγωνιστική

*Οι δύο ομάδες αναμετρώνται για πρώτη φορά στην ιστορία τους με γηπεδούχο την Αντβέρπ.

*Από το μακρινό 1965 και έπειτα, η Φενερμπαχτσέ έχει ρεκόρ 3-3-1 απέναντι σε βέλγικες ομάδες.

*Η Αντβέρπ έχει ρεκόρ 0-2-1 απέναντι σε τουρκικές ομάδες.

*Ο επιθετικός των Βέλγων Φρέι αποκτήθηκε φέτος το καλοκαίρι από τη Φενερμπαχτσέ. Τα 2 από τα 5 γκολ που έχει σκοράρει για τους Τούρκους ήρθαν απέναντι στην Άντερλεχτ, στο Europa League της σεζόν 2018/19.

*Ο επιθετικός της Αντβέρπ Σαματά παίζει δανεικός από τη Φενερμπαχτσέ.

*Α’ γύρος: Φενερμπαχτσέ – Αντβέρπ 2-2.

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΑΝΤΒΕΡΠ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επικράτησε με 0-1 εκτός έδρας της Σερκλ Μπριζ, για το πρωτάθλημα, την Κυριακή. Ήταν χειρότερη των γηπεδούχων στο 1ο ημίχρονο, αλλά δεν το πλήρωσε, έχοντας τον τερματοφύλακα της σε πολύ καλή μέρα. Μπήκε καλύτερα στο β’ μέρος και κατάφερε να προηγηθεί, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φρέι στο 57ο λεπτό της αναμέτρησης. Η γηπεδούχος πίεσε για την ισοφάριση, αλλά δεν κατάφερε να διασπάσει την άμυνα της Αντβέρπ, με το 1-0 να μένει μοιραία μέχρι τέλους.

Για το Europa League, εκτός έδρας ισοπαλία με 2-2 απέναντι στη Φενερμπαχτσέ. Προηγήθηκε πολύ νωρίς (0-1 στο 2’), με τους γηπεδούχους να ανατρέπουν το εις βάρος τους σκορ στο ημίχρονο (2-1 στο 45’). Το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε στο 62ο λεπτό της αναμέτρησης. Βρίσκεται στην 4η θέση του ομίλου, στο -1 από την 3η Φενερμπαχτσέ. Με ήττα σήμερα δύσκολα θα παραμείνει στο κόλπο της 3ης θέσης, που οδηγεί στους 16 του Europa Conference League.

Μετράει 3 νίκες στα τελευταία 5 εντός έδρας παιχνίδια της, σε πρωτάθλημα και Europa League. Με under2.5 γκολ ολοκληρώθηκαν τα τελευταία 3 εντός έδρας παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.

Τραυματίες παραμένουν οι Μπούτα (15 συμμ.)και Ναϊνγκολάν (10 συμμ.). Αμφίβολοι οι Κούπμαν (-)και Ενσιμπά (-).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 0-1 επί της Σερκλ Μπριζ, για το πρωτάθλημα.

Αντβέρπ Στατιστικά

*G/g στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της. (Δες το στην Stoiximan)

*Over2.5 γκολ στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Συνεχίζεται ο κατήφορος για τη Φενέρ, που γνώρισε την 3η διαδοχική ήττα της στο πρωτάθλημα, αυτή τη φορά εκτός έδρας από την Κόνιασπορ (2-1). Η γηπεδούχος την αιφνιδίασε και βρέθηκε να προηγείται με 2-0 στο 14′. Οι παίκτες του Περέιρα δεν πατούσαν καλά στο 1ο ημίχρονο, γεγονός που οδήγησε τον Πορτογάλο κόουτς σε 3 αλλαγές στο 41′. Ανέβασε στροφές στο β’ μέρος, δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-1 στο 84′, με τον Καχβέτσι.

Για το Europa League, εντός έδρας ισοπαλία με 2-2 απέναντι στην Αντβέρπ, την προηγούμενη αγωνιστική. Βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο παιχνίδι (0-1 στο 2′), αλλά έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ στο 1ο ημίχρονο (2-1 στο 45′). Παρουσίασε και πάλι αστάθεια στην άμυνα και δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα, με τους Βέλγους να κάνουν το 2-2 στο 62ο λεπτό της αναμέτρησης. Βρίσκεται στην 3η θέση του γκρουπ, στο -4 από το 2ο Ολυμπιακό και στο +1 από την 4η Αντβέρπ.

Μετράει 8 συνεχόμενα over2.5 γκολ σε πρωτάθλημα και Europa League. Μετράει 3 ήττες στα τελευταία 4 εκτός έδρας παιχνίδια της.

Μοναδική απουσία ο τραυματίας Αζίζ (9 συμμ.).

Προηγούμενο ματς: Τρίτη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα, με 2-1 από την Κόνιασπορ, εκτός έδρας.