* 20η αγωνιστική

* Goal/Goal τα 10/13 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (11/08): Τραμπζονσπόρ – Αντάλιασπορ 1-0

ΑΝΤΑΛΙΑΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Πεντίκσπορ. Ο Οζτούρκ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 19ο λεπτό.

Εμφανώς βελτιωμένη ανασταλτικά η ομάδα της Αττάλειας στα δύο πρώτα παιχνίδια με τον κόουτς Γιαλτσίν στον πάγκο, κράτησε το μηδέν και την Τρίτη στην Κωνσταντινούπολη για να βρεθεί σε απόσταση βολής από τις ευρωπαϊκές θέσεις.

Δεν έκανε καλό ξεκίνημα στην έδρα της νεοφώτιστης, απειλήθηκε δις πριν πετύχει το καθοριστικό γκολ με κεφαλιά του στόπερ της σε κόρνερ. Ήλεγξε το τέμπο στην συνέχεια, ξόδεψε δύο καλές ευκαιρίες μεταβάσεων στο δεύτερο ημίχρονο και δεν κινδύνευσε μέχρι το ρίσκο των τελευταίων λεπτών από πλευράς γηπεδούχων. Γλίτωσε στις καθυστερήσεις σε τετ α τετ που δημιουργήθηκε από δική της γκάφα.

Στοπ στο θετικό μομέντουμ ήρθε να βάλει η απαγόρευση μεταγραφών που επιβλήθηκε από τη FIFA λόγω οικονομικών οφειλών. Ο πρόεδρος του συλλόγου ωστόσο δήλωσε ότι η ποινή μπορεί να αρθεί αν εξοφληθούν άμεσα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο σημαντικός Ρακίπ (μέσος) συμπλήρωσε κάρτες και ο έμπειρος Νάλντο (στόπερ) παραμένει τραυματίας. Επιστρέφουν όμως από τιμωρία οι βασικοί Σαρί (στόπερ), Γεχεζκέλ (εξτρέμ).

Προθέσεις αποχώρησης εξέφρασαν οι εξτρέμ Χόλτμαν, Μπουτίκι και είναι άγνωστο αν θα χρησιμοποιηθούν σήμερα. Ο δεύτερος ξεκίνησε και στα δύο ματς με τον Γιαλτσίν στον πάγκο.

ΑΝΤΑΛΙΑΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 1.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 5/8 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Σαμσουνσπόρ. Οι Μπένκοβιτς (21’), Ονουάτσου (45+1’) σκόραραν για την Τραμπζονσπόρ και ο Ανταλιαλί με πέναλτι (90+5’) μείωσε για την Σαμσουνσπόρ.

Νικηφόρο το εντός έδρας ποδαρικό για το 2024, οι “μπορντο-μαβιλερί” διεύρυναν το αήττητο σερί (5-1-0) με την επικράτηση της Πέμπτης κι έγιναν ακόμη μεγαλύτερο φαβορί για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Μετά από ένα άχρωμο πρώτο 20λεπτο, άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του στόπερ τους σε στατική φάση. Ακολούθως ο Βίστσα απέτυχε να αξιοποιήσει γκάφα των φιλοξενούμενων, αλλά μία νέα λάθος πίσω πάσα παραχώρησε το κόρνερ από το οποίο προήλθε το 2-0. Η Σαμσουνσπόρ βελτιώθηκε στο δεύτερο μέρος, απείλησε σε δύο περιπτώσεις λίγο μετά την ανάπαυλα, αλλά είχε και η Τραμπζονσπόρ τις δικές της μεγάλες φάσεις να ανοίξει κι άλλο την ψαλίδα, πριν το πέναλτι στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Οι τραυματισμοί στην Εθνική Νιγηρίας σόκαραν την ομάδα του Αβτσί, καθώς ο αρχισκόρερ Ονουάτσου κλήθηκε εκτάκτως στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής και θα χάσει τουλάχιστον τα 4 επόμενα παιχνίδια. Τη θέση του στην κορυφή της επίθεσης θα πάρει ο Ντεστάν.

Νέα απουσία για το ταξίδι στην Αττάλεια ο βασικός Στρίγκερ Λάρσεν (δεξί μπακ) που χτύπησε την Πέμπτη, έμεινε εκτός αποστολής μαζί με τους ήδη τραυματίες Ντένσβιλ (στόπερ), Ομούρ (μέσος), Όρσιτς (εξτρέμ), Μποζόκ (φορ) και τους διεθνείς Πεπέ (εξτρέμ), Τρεζεγκέ (εξτρέμ).