21η αγωνιστική

* Στον 1ο γύρο (14/08): Ουμρανιεσπόρ – Αντάλιασπορ 0-1

ΑΝΤΑΛΙΑΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από τη Γαλατασαράι. Ο Ικάρντι άνοιξε το σκορ στο 49’, ο Αντριάνο ισοφάρισε στο 54’ και στο 59’ διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα με αυτογκόλ. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Αντριάνο.

Εντός προγράμματος η ήττα στην Πόλη από την πρωτοπόρο Γαλατασαράι, ανταγωνιστική η εμφάνισή της, βελτιωμένη σε σχέση με τις προηγούμενες, αλλά πλέον έφτασε τα 7 παιχνίδια δίχως νίκη (0-3-4), έχοντας δεχθεί από 2 γκολ στα 6 εξ αυτών.

Απορρόφησε την αρχική πίεση της Γαλατά δίχως μεγάλες απειλές και στην κόντρα έχασε τεράστια ευκαιρία (δοκάρι) να προηγηθεί. Οι γηπεδούχοι όμως είχαν τον έλεγχο και στο κλείσιμο του ημιχρόνου χρειάστηκαν μεγάλες επεμβάσεις του νεοφερμένου κίπερ Λέιτε για πάει με το μηδέν στην ανάπαυλα. Τα στόπερ της έχασαν τον Ικάρντι για το 1-0, αλλά η απάντησή της ήταν άμεση με κεφαλιά του δικού της φορ από στατική φάση. Νέα σέντρα από τα δεξιά έφερε το 2-1 της “τσιμ-μπομ” σε άτυχη στιγμή του δεξιού της μπακ. Δεν είχε δεύτερη αντίδραση και στο τέλος έχασε και τον φορ της για το σημερινό παιχνίδι, ο Λουίζ Αντριάνο είναι τιμωρημένος, ενώ σταθερά εκτός είναι οι τραυματίες Ράιτ (φορ), Γκάτσα (εξτρέμ), Κουντριάσοφ (στόπερ). Εξέτισε τιμωρία κι επιστρέφει ο βασικός χαφ Φερνάντο.

Αναμένεται έντονη μεταγραφική δραστηριότητα ως το φινάλε της διορίας, θα γίνουν προσθήκες, ενώ σε αρκετούς παίκτες ζητήθηκε να βρουν άλλη ομάδα, αποχώρησε ο Αΐντογντου (μέσος).

ΑΝΤΑΛΙΑΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 6/9 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* Δέχθηκε 2+ γκολ στα 7/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΟΥΜΡΑΝΙΕΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από τη Φενέρμπαχτσε. Ο Μπατσουαγί έκανε το 0-1 στο 73’, ο Ναγίρ ισοφάρισε στο 78’. Με αυτογκόλ στο 89’ έγινε το 1-2 και στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Ατασαγιάρ της Ουμρανιεσπόρ στο 90+10’.

Τρίτη σερί εντός έδρας αποτυχία μέσα σε 8 ημέρες για την ουραγό, σε δεύτερο κολλητό παιχνίδι όμως ήταν ιδιαιτέρως ανταγωνιστική απέναντι σε “θηρίο” της λίγκας και πληγώθηκε στο φινάλε του αγώνα.

Υπέφερε στο πρώτο 20λεπτο με τη Φενέρ, χρειάστηκε τρεις μεγάλες επεμβάσεις του κίπερ Οζντεμίρ για να γλιτώσει το 0-1, ενώ η ίδια δεν απείλησε καθόλου στο πρώτο ημίχρονο. Το διαχειρίστηκε καλύτερα το δεύτερο ημίχρονο, περιόρισε τις απειλές και η πρώτη ευκαιρία μετά την ανάπαυλα ήταν δική της με δοκάρι στο transition. Με βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας προηγήθηκε η Φενέρ, αλλά το αφελές πρέσινγκ ψηλά έδωσε την ευκαιρία στην Ουμρανιεσπόρ να βρει ισοφάριση με γρήγορη αντεπίθεση. Σε προσπάθεια νέας αντεπίθεσης βρέθηκε εκτεθειμένη η άμυνά της για το 1-2.

Τιμωρημένος για το ταξίδι στην Αττάλεια ο Ατασαγιάρ (αρ. μπακ), ενώ αμφίβολος είναι ο Άλισον (στόπερ).