* Η Αντάλιασπορ μετρά 6 σερί νίκες επί της Γκιρεσούνσπορ, ενώ είναι αήττητη στα 10 τελευταία μεταξύ τους (7-3-0)!

ΑΝΤΑΛΙΑΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Χατάισπορ.

Τον πρώτο της πόντο μετά το Μουντιάλ μετά από τρεις σερί ήττες, πήρε το περασμένο Σάββατο στο Χατάι η Αντάλιασπορ με μία μέτρια εμφάνιση, με την άμυνά της να κρατά το μηδέν συγκυριακά.

Απείλησε πρώτη στο ματς μετά από εύκολο λάθος των γηπεδούχων, η Χατάισπορ απάντησε με όμορφο επιθετικό ξεδίπλωμα στο transition. Από μία μεγάλη φάση είχε η κάθε ομάδα στο τελείωμα του πρώτου ημιχρόνου, αμφότερες από στατικές φάσεις. Ισορροπημένο και το δεύτερο μέρος, μοιρασμένες οι ευκαιρίες, έχασαν από μία μεγάλη στα τελευταία λεπτά, με τη Χατάισπορ να κυνηγά περισσότερο το γκολ.

Σπάνιο φαινόμενο να παραμένει “καθαρή” η εστία της, δέχθηκε γκολ σε όλα τα φετινά εντός έδρας παιχνίδια για το πρωτάθλημα, στα 6/9 δέχθηκε 2+ γκολ!

Μεγάλο πλήγμα ο τραυματισμός του αρχισκόρερ Ράιτ (φορ), ο οποίος είναι μεταγραφικός στόχος πολλών ομάδων, παραμένουν εκτός οι εξτρέμ Γκάτσα, Ενταό, ενώ τελευταία στιγμή θα κριθεί η διαθεσιμότητα του Λουγιντάμα (στόπερ).

Νέο μεταγραφικό απόκτημα ο Σινίκ (εξτρέμ), ο οποίος αποκτήθηκε δανεικός από τη Χαλ. Αποχώρησε ως δανεικός ο Μπαϊρακντάρ (εξτρέμ).

ΑΝΤΑΛΙΑΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΓΚΙΡΕΣΟΥΝΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από την Ουμρανιεσπόρ. Ο Μρσιτς πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 83ο λεπτό.

Πισωγύρισμα το αποτέλεσμα της Κυριακής για την ομάδα της Κερασούντας, υπέστη αναπάντεχη εντός έδρας ήττα που την κρατά κοντά στην επικίνδυνη ζώνη. Πλήρωσε ξανά την επιθετική αναποτελεσματικότητά της, δεν έχει τυχαία το δεύτερο χειρότερο ενεργητικό στη λίγκα.

Ακίνδυνη στο πρώτο μέρος, παρότι έγραψε αρκετές τελικές δεν έφτιαξε μεγάλη ευκαιρία, αναλώθηκε σε μακρινά σουτ. Ούτε στο δεύτερο μέρος κατάφερε να πίεσει τους μέχρι πρότινος ουραγούς, η Ουμρανιεσπόρ διαχειρίζοταν εύκολα την περίσταση κι εκμεταλλεύτηκε κόρνερ για το καθοριστικό γκολ. Ούτε στο ρίσκο των τελευταίων λεπτών κατάφερε να απειλήσει όσο θα ήθελε, απογοητευτική εμφάνιση, απογοητευτική ήττα στα γενέθλια του κόουτς Κελές.

“Δεν είχαμε την ένταση που χρειαζόταν για να δημιουργήσουμε όσο θα θέλαμε επιθετικά, αλλά δεν δώσαμε πολλές ευκαιρίες στον αντίπαλο” σχολίασε ο Κελές.

Εξέτισε τιμωρία καρτών κι επιστρέφει ο Άκπιναρ (μέσος), παραμένει εκτός ο Τσαγκλαγιάν (φορ).