*19η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Απόλλων Λεμεσού – Ανόρθωση 1-2

ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Η Ανόρθωση ηττήθηκε και από την ΑΕΚ Λάρνακας με 3-0, σε έναν αγώνα που βρέθηκε να χάνει από το 11ο λεπτό με τέρμα του Λαρένα, ενώ στο 21’ έμεινε και με 10 παίκτες λόγω βλακώδης αποβολής του Ντουγκλάο. Και τα υπόλοιπα δύο γκολ τα δέχθηκε στο τελευταίο 20λεπτο από τον Τρικόφσκι, στο 71’ και στο 84’. Αυτή ήταν η τρίτη της ήττα στα έξι τελευταία παιχνίδια που έχει μόνο μία νίκη. Εχει υποχωρήσει πλέον στην έκτη θέση, τελευταία που οδηγεί στο γκρουπ διεκδίκησης τίτλου και ευρωπαϊκών εισιτηρίων, στο +4 από την 7η Ομόνοια.

Στον πάγκο της παραμένει ο Ολλανδός Στρέπελ, παρά τα αντιθέτως φημολογούμενα, αν και σύμφωνα με πληροφορίες αυτό συμβαίνει μόνο και μόνο επειδή δεν έχει βρεθεί ο αντικαταστάτης του! Όταν συμβεί αυτό, τότε θα αποχωρήσει. Ο ίδιος μετά το τέλος του αγώνα στάθηκε στην ξαφνική απώλεια του Σίντεφελντ πριν τον αγώνα, λέγοντας πως τους στοίχισε αρκετά, ενώ επίσης τόνισε πως η αποβολή δεν ήταν ότι πιο έξυπνο θα μπορούσε να κάνει ο παίκτης του. Και όπως είπε μετά το δεύτερο γκολ που δέχθηκαν, όλα τελείωσαν.

Τελικά για μία ακόμη φορά ο Ιγκιεμπόρ (ΜΕ) έμεινε εκτός αποστολής, παρόλο που έχει επιστρέψει στις προπονήσεις, ενώ θα λείψει και ο τραυματίας νεοαποκτηθείς Μπουφ (ΑΜ) και τιμωρημένος είναι ο αμυντικός Ντουγκλάο. Θα έχει αλλαγή στη θέση του τερματοφύλακα, πήρε τον Νιγηριανό Ουζόχο, έφυγε ο Βάργκιτς, ενώ απέκτησε και τον μέσο Λεμέσιο.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Ανόρθωση έχασε 3-0 εκτός έδρας από την ΑΕΚ Λάρνακας για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 6/7 N/G στα τελευταία της παιχνίδια.

Το Ανόρθωση – Απόλλων Λεμεσού παίζει στην Interwetten

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ

Ο Απόλλων Λεμεσού δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στην Δόξα Κατωκοπιάς, την οποία κέρδισε με 2-0, σκοράροντας δύο γκολ σχετικά νωρίς, με τον Μάγκλιτσα στο δεύτερο λεπτό και με τον Ζελάγια στο 27’, ενώ στο 55’ ο τερματοφύλακας της, Βάλε, έπιασε το τέταρτο φετινό του πέναλτι! Αυτή ήταν η έβδομη νίκη του στα 11 τελευταία παιχνίδια που δεν χάνει, όντας πάντα στην δεύτερη θέση, με την καλύτερη άμυνα και επίθεση της κατηγορίας, στο -2 από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ.

Ο τεχνικός της, Σωφρονής Αυγουστή, παραδέχθηκε πως το γρήγορο πρώτο γκολ της ομάδας του έκανε το παιχνίδι πολύ πιο εύκολο απ’ ότι θα ήταν, αφού θεωρεί αρκετά καλή και υπολογίσιμη αντίπαλο την Δόξα. Και το ίδιο πιστεύει και για τη σημερινή αντίπαλο της ομάδας του, την Ανόρθωση, πιστεύοντας πως θα έχουν πολύ δύσκολο έργο αν θέλουν να πάρουν τη νίκη.

Εκτός του μακροχρόνια τραυματία μέσου Έκτορ Γιούστε, κάποιες ενοχλήσεις έχουν και οι Φομπαλά (ΕΠ), Μάρκοβιτς (ΜΕ) που θα λείψουν επίσης, ενώ παρά τις προσπάθειες που έγιναν για να βρεθεί αριστερός μπακ αντικαταστάτης του Κερμπρ που τραυματίστηκε, ακόμη δεν συνέβη κάτι τέτοιο.

Προηγούμενο παιχνίδι: Ο Απόλλων Λεμεσού κέρδισε 2-0 εντός έδρας την Δόξα Κατωκοπιάς για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 5/7 N/G στους τελευταίους του αγώνες.