3η αγωνιστική

*Από τα σημαντικότερα τοπικά ντέρμπι στο κυπριακό ποδόσφαιρο, γνωστό και ως “Ντέρμπι της Αμμοχώστου” ή “Βαρωσιώτικο Ντέρμπι”

*Αήττητη η Ανόρθωση στα 14 τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Νέα Σαλαμίνα, επικρατώντας στα 10/14.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί του Οθέλλου Αθηαίνου, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με το πέναλτι του Γκερέρο στο 19ο λεπτό, για να βρει και πάλι δίχτυα στο 89′ με τον Φερέιρα.

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια πανηγύρισε η Ανόρθωση, μετά και το εντός 3-1 επί του Εθνικού Άχνας, στην πρεμιέρα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Νταβίντ Γκαγιέχο φιλοξενήθηκε από τον Οθέλλο Αθηαίνου, του οποίου και επικράτησε με 0-2. Ούσα ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, ευτύχησε να προηγηθεί με πέναλτι, έχοντας ωστόσο ακόμη περισσότερες ευκαιρίες για γκολ στη συνέχεια. “Καρδιοχτύπησε” σε δυο περιπτώσεις στο δεύτερο μέρος, το ματς άνοιξε στη συνέχεια και στο φινάλε βρήκε και πάλι δίχτυα, για να “κλειδώσει” το τρίποντο.

Με την ψυχολογία να είναι ανεβασμένη, θα προσπαθήσει να κάνει το 3/3, κάτι που αν γίνει η πράξη θα είναι για τρίτη μόλις φορά την τελευταία δεκαετία. Αποχώρησε με ενοχλήσεις από το προηγούμενο ματς ο Φραν Γκαρσία και δεν υπολογίζεται για το σημερινό ντέρμπι. Μετράει αντίστροφα για την επιστροφή του ο Γιάννης Κάργας.

Ανόρθωση Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 9/12 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τον Απόλλων Λεμεσού, για το πρωτάθλημα. Έχασε πέναλτι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου με τον Ντορεγαράι και λίγο αργότερα βρέθηκε πίσω στο σκορ, για να ισοφαρίσει στο 68′ με τον Παπαγεωργίου.

Αντιθέτως, η Νέα Σαλαμίνα δεν έχει καταφέρει να πανηγυρίσει ακόμη κάποια νίκη, μετά και τις δυο πρώτες στροφές. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χριστόδουλου Χριστοδούλου υποδέχθηκε τον Απόλλων Λεμεσού, με τον οποίο έμεινε στο 1-1. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, καθώς αμφότερες ήταν ισάξιες στον αγωνιστικό. Η ίδια πάντως έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί στο φινάλε του ημιχρόνου, με τον αντίπαλο πορτιέρο να αποκρούει το πέναλτι του Ντορεγαράι. Βρέθηκε πίσω λίγο αργότερα, αλλά κατάφερε να σώσει το βαθμό.

Αυτός ήταν και ο πρώτος βαθμός για φέτος, καθώς στην πρεμιέρα είχε γνωρίσει βαριά ήττα με 4-0 από την Ομόνοια. “Υπάρχουν αρκετοί νέοι ποδοσφαιριστές, οι οποίοι χρειάζονται χρόνο. Δουλεύουμε σκληρά για να παρουσιάσουμε μια Νέα Σαλαμίνα για όλη τη χρονιά, όχι μόνο στην αρχή. Κάθε βδομάδα με τα καλά μας και τα κακά μας θέλουμε να διεκδικούμε τους τρεις βαθμούς”, δήλωσε ο κόουτς Χριστοδούλου.