ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ - ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ Προγνωστικά

*3η αγωνιστική των πλέι άουτ.

*Ντέρμπι της Αμμοχώστου.

*Αήττητη η Ανόρθωση στα δώδεκα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Νέα Σαλαμίνα, έχοντας εννέα νίκες και τρεις ισοπαλίες.

*Στην κανονική διάρκεια: Ανόρθωση – Νέα Σαλαμίνα 2-1, Νέα Σαλαμίνα – Ανόρθωση 0-1

ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί του Ολυμπιακού Λευκωσίας, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Γκερέρο στο 18′ και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 55ο λεπτό, εν τέλει βρήκε και πάλι δίχτυα, με το εύστοχο πέναλτι του Γκερέρο στο 70′.

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται στα πλέι άουτ η Ανόρθωση, μετά και από εκείνη επί της Δόξας Κατωκοπιάς (3-1 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Βέσκο Μιχαΐλοβιτς φιλοξενήθηκε από τον Ολυμπιακό Λευκωσίας, του οποίου και επικράτησε με 1-2.

Ούσα ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, ευτύχησε να πάρει σχετικά νωρίς το προβάδισμα με μια απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ είχε ευκαιρίες μέχρι το μισάωρο για να διευρύνει τα τέρματα της. Έκτοτε, είδε τους γηπεδούχους να παίρνουν μέτρα και εν τέλει να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσα, στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Ωστόσο, η “Κυρία” ήταν αυτή που χαμογέλασε και πάλι, καθώς πήρε ξανά τα ηνία, αυτή τη φορά με πέναλτι και κράτησε το 1-2 μέχρι τέλους.

Κάπως έτσι βρίσκεται στη δεύτερη θέση και στο -2 από την κορυφή των πλέι άουτ, στα οποία αγωνίζεται χωρίς ιδιαίτερο κίνητρο, από τη στιγμή που δύσκολα θα μπει σε περιπέτειες παραμονής. Αήττητη στα έξι τελευταία εντός της, επικρατώντας στα τέσσερα εξ αυτών.

Ανόρθωση Στατιστικά

*Goal/Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-3 από την ΑΕ Λεμεσού, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι στο 21′ και παρότι ισοφάρισε ένα λεπτό αργότερα με τον Ντορεγαράι, στην πορεία δέχθηκε ακόμη δυο τέρματα (38′, 46′). Μείωσε και πάλι με τον Ντορεγαράι στο 76′, για το τελικό αποτέλεσμα.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Νέα Σαλαμίνα, μετά και τη νίκη 4-1 επί του Ακρίτα Χλώρακας, στην πρεμιέρα των πλέι άουτ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη υποδέχθηκε την ΑΕ Λεμεσού, από την οποία και ηττήθηκε με 2-3.

Προσπάθησε να δείξει ανταγωνιστική στο παιχνίδι και το έκανε ως ένα βαθμό, με τον κόουτς Πουρσαϊτίδη να τονίζει ότι ίσως και να ήταν η καλύτερη εμφάνιση της ομάδος του. Παρόλα αυτά, προδόθηκε από τα δικά της λάθη, τόσο στο μαρκάρισμα που έφερε το πέναλτι με το οποίο προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι, όσο και από την ασυνεννοησία των Κίσσα-Κατσικά στο τρίτο τέρμα που δέχθηκε.

Παρά την απώλεια αυτή, διατηρείται σταθερά στην κορυφή των πλέι άουτ, ούσα στο +2 από τη σημερινή της αντίπαλο. Ηττήθηκε και στις δυο πιο πρόσφατα εξόδους της, στις οποίες δεν κατάφερε ούτε και να σκοράρει. Εξέτισαν την τιμωρία τους οι Μάντζεκ και Τσίκο.