*Δεύτερος γύρος του Κυπέλλου Γερμανίας. Μονές αναμετρήσεις. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

*Σημειώθηκε μόλις μία ισοπαλία στα 12 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (εννέα νίκες Ντόρτμουντ, δύο Αννόβερο): Τον Σεπτέμβριο 2018 στην έδρα του Αννόβερου (0-0).

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

ΑΝΝΟΒΕΡΟ (Β’)

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-0) της Μπίλεφελντ. Τα γκολ σημείωσαν οι Τόιχαρτ (4′) και Νίλσεν (86′).

Το Αννόβερο άφησε τις δύο οριακές ήττες με το ίδιο σκορ (2-1) από Αμβούργο (εντός) και Χάιντενχαϊμ (εκτός) πίσω της, προσπερνώντας το εμπόδιο της Μπίλεφελντ στη “Heinz von Heiden-Arena” (2-0). Στάθηκε αρκετά τυχερή στην αναμέτρηση, καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο δοκάρια (σ.σ. ένα σε κάθε ημίχρονο), την κατοχή μπάλας στο μεγαλύτερο κομμάτι αυτής και περισσότερες ευκαιρίες.

Το συγκρότημα του παραμένει αήττητο στις 5/6 εντός έδρας αναμετρήσεις του (τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες), παράλληλα σκαρφάλωσε στην 5η θέση της δεύτερης κατηγορίας (σ.σ. -7 από την πρωτοπόρο Ντάρμσταντ). Πανηγύρισε το “τρίποντο” μόλις μία φορά σε έξι εντός έδρας με αντίπαλο την Ντόρτμουντ (δύο ισοπαλίες, τρεις ήττες): Τον Οκτώβριο 2017 με 4-2.

ΑΝΝΟΒΕΡΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια του.

*GG στα 4/5 τελευταία παιχνίδια του.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-0) από την Ουνιόν. Και τα δύο γκολ σημείωσε ο Χάμπερερ (8′, 21′).

Ντεφορμαρίσματος συνέχεια για Ντόρτμουντ στην Μπουντεσλίγκα… Το συγκρότημα του Τέρζιτς πανηγύρισε μόλις μία νίκη σε πέντε αγωνιστικές (μία ισοπαλία), πριν από τρεις μέρες επέστρεψε με άδεια χέρια από το Βερολίνο γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 από την πρωτοπόρο Ουνιόν. Ο τερματοφύλακας Κόμπελ γλίστρησε στο 8′ δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να προηγηθούν, προτού ο Χάμπερερ με σουτάρα από το ύψος της μεγάλης περιοχής του γράψει το τελικό αποτέλεσμα.

Προσπάθησε να μειώσει στο δεύτερο ημίχρονο η Ντόρτμουντ, ωστόσο ο τερματοφύλακας Ρένοφ κατέγραψε τρεις σπουδαίες επεμβάσεις, κρατώντας το μηδέν. Στην 8η θέση υποχώρησαν οι “κιτρινόμαυροι” και στο -7 από την κορυφή της Μπουντεσλίγκα. Δεν αποκλείεται να πάρουν ανάσες κάποιοι βασικοί ποδοσφαιριστές στη σημερινή αναμέτρηση, όπως ο Μπέλινγκχαμ.