* 20η αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Βόλφσμπουργκ – Ανόβερο 1-1

* Στο Κύπελλο Γερμανίας: Βόλφσμπουργκ – Ανόβερο 1-0

* Η Βόλφσμπουργκ αδυνατεί να σκοράρει στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Βόλφσμπουργκ αγνοεί τη νίκη στα οχτώ τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Το Ανόβερο παραμένει αήττητο στα εννέα από τα δέκα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του για το πρωτάθλημα.

ΑΝΟΒΕΡΟ

Μετά την ήττα που γνώρισε από τη Χέρτα (3-1 εκτός έδρας) στις 13 Δεκεμβρίου το Ανόβερο επικράτησε της Μάιντς (3-2 εντός έδρας), ενώ παράλληλα μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Λεβερκούζεν (4-4 εντός έδρας) και Σάλκε (1-1 εκτός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα με αντίπαλο την τελευταία οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με το γκολ του Πιάτσα στο 16’, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Χάριτ. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε τέσσερα λεπτά πριν το τέλος των 90’ με το γκολ του Φούλκρουγκ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση.

Πολύ δυνατό παραμένει το συγκρότημα του Μπραϊτενράιτερ στην έδρα του, καθώς σε εννέα αναμετρήσεις για την ίδια διοργάνωση γνώρισε μόλις μία ήττα, αυτήν από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης (2-1) στις 14 Οκτωβρίου. Στις υπόλοιπες σημείωσε πέντε νίκες και τρεις ισοπαλίες. Στις πέντε σημειώθηκε GG, ενώ στις τέσσερις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. Το Ανόβερο υποδέχεται σήμερα τη Βόλφσμπουργκ, στο μεταξύ τους ντέρμπι που κλείνει την αυλαία της 20ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα.

Η τελευταία εντός έδρας νίκη του επί των «λύκων» χρονολογείται στις 10 Αυγούστου του 2013 (2-0). «Από τη στιγμή που έχουμε ως στόχο τη νίκη σε κάθε αναμέτρηση θέλουμε να φτάσουμε τους 30 βαθμούς κόντρα στη Βόλφσμπουργκ. Με δεδομένες τις εμφανίσεις μας και τη δύναμη της έδρας μπορούμε να τα καταφέρουμε», υπογράμμισε μεταξύ άλλων στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής του συλλόγου.

Προηγούμενο ματς: Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Σάλκε και Ανόβερο στην έδρα της πρώτης (1-1) για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Το Ανόβερο σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του για το πρωτάθλημα (δες το στην Interwetten)

Το Ανόβερο – Βόλφσμπουργκ παίζει στην Interwetten

* Η Βόλφσμπουργκ παραμένει αήττητη στα έξι τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο το Ανόβερο σε όλες τις διοργανώσεις.

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει η Βόλφσμπουργκ στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες. Πιο συγκεκριμένα, μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Αμβούργο (0-0 εκτός έδρας), Λειψία (1-1 εντός έδρας) και Ντόρτμουντ (0-0 εκτός έδρας), ενώ παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Κολωνία (1-0 εκτός έδρας) και Άιντραχτ Φρανκφούρτης (3-1 εντός έδρας).

Την προηγούμενη βδομάδα με αντίπαλο την τελευταία οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Χάλερ στο 18’, προτού ο Τσάντλερ διπλασιάσει τα τέρματά τους τέσσερα λεπτά αργότερα. Και για τα δύο γκολ την ασίστ έβγαλε ο Βολφ. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 66’ με το γκολ του Άρνολντ. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε πέντε λεπτά πριν το τέλος των 90’ ο Γιόβιτς, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Χάλερ. Αξίζει να σημειώσουμε πως η Βόλφσμπουργκ αγωνίζονταν με δέκα ποδοσφαιριστές από το 67’, λόγω της αποβολής του Ντιματά.

Στις οχτώ τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε το συγκρότημα του Σμιντ για την ίδια διοργάνωση σημείωσε πέντε ισοπαλίες και τρεις ήττες. Στις πέντε σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ στις τέσσερις σημειώθηκε GG. «Ταξιδεύουμε στην “HDI-Arena” όντας αποδεκατισμένοι. Όλοι οι διαθέσιμοι ποδοσφαιριστές είναι ετοιμοπόλεμοι για μία σκληρή μάχη», υπογράμμισε στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής της Βόλφσμπουργκ, Μάρτιν Σνιντ, εν όψει του ντέρμπι με το Ανόβερο.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 3-1 γνώρισε η Βόλφσμπουργκ από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Βόλφσμπουργκ για το πρωτάθλημα.