27η αγωνιστική

*Goal/Goal τα 4/5 συνολικά παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Κεβιγί – Ανεσί 1-2

ΑΝΕΣΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Σεντ Ετιέν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 2-0 (10′, 41′), για να μειώσει απλά με το πέναλτι του Εντιμπά στο 87ο λεπτό.

Τη τρίτη διαδοχική της ήττα υπέστη η Ανεσί, μετά και από εκείνες κόντρα σε Κονκαρνό (0-3 εντός) και Οσέρ (0-2 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λορέν Γκουγιό φιλοξενήθηκε από τη Σεντ Ετιέν, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1. Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο μέχρι την ανάπαυλα, παρότι δεν ήταν κατώτερη στον αγωνιστικό χώρο. Στην πορεία βρήκε χώρους, μειώνοντας απλά στα τελευταία λεπτά.

Έφτασε έτσι τις 8/10 ήττες στα τελευταία της παιχνίδια, οπότε και παραμένει σταθερά εντός της επικίνδυνης ζώνης, ούσα πάνω μόνο από τη Βαλενσιέν. Απέσπασε ένα βαθμό στα πέντε πιο πρόσφατα εντός της (0-1-4), ενώ δεν σκόραρε στα τρία πιο πρόσφατα εξ αυτών.

Ανεσί Στατιστικά

*2-3 Goals τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΚΕΒΙΓΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Παρί, για το πρωτάθλημα.

Αήττητη παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Κεβιγί, μετά και τη νίκη επί της Πο (0-2 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ζαν Λουί Γκαρσιά υποδέχθηκε την Παρί, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα. Αρκετά ανοιχτό το μεταξύ τους ματς και με ευκαιρίες, ωστόσο αμφότερες αποδείχθηκαν άστοχες στην τελική προσπάθεια και δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο.

Αν και παραμένει εντός της επικίνδυνης ζώνης, ούσα πάνω μόνο από Ανεσί και Βαλενσιέν, απέχει πέντε βαθμούς από τη σωτηρία. Πανηγύρισε το διπλό και στις δυο πιο πρόσφατες εξόδους της. Εκτίει τιμωρία ο φορ Καλιφά Κουλιμπαλί.