*3η αγωνιστική του 6ου ομίλου για το Λιγκ Καπ Σκωτίας.

*Από κάθε όμιλο στους “16” της διοργάνωσης προκρίνεται η πρώτη ομάδα. Επιπλέον, από τους οκτώ συνολικά ομίλους θα προκριθούν και οι τρεις καλύτερες δεύτερες. Σε περίπτωση ισοπαλίας, η αναμέτρηση οδηγείται στα πέναλτι και ο νικητής παίρνει 1 βαθμό μπόνους.

*Η Άνναν Αθλέτικ επικράτησε και στα τρία τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Άλμπιον Ρόβερς.

*Over 3.5 και τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΑΝΝΑΝ ΑΘΛΕΤΙΚ (L1)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-0 από τη Ντανφέρμλιν, για το Λιγκ Καπ. Βρέθηκε πίσω στο 17′ και επτά λεπτά αργότερα δέχθηκε και δεύτερο τέρμα με το αυτογκόλ του Ντάγκλας. Το 3-0 έγινε στο 55′, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

Τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια για το Λιγκ Καπ, υπέστη η Άνναν Αθλέτικ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πίτερ Μέρφι φιλοξενήθηκε από τη Ντανφέρμλιν, κόντρα στην οποία γνώρισε τη συντριβή με 4-0. Για ακόμη μια φορά ήταν απογοητευτική η εμφάνιση της και δεν κατάφερε να σταθεί εμπόδιο στην ανωτερότητα της αντιπάλου της, ενώ το σκορ θα μπορούσε να είναι ακόμη μεγαλύτερο.

Είχε προηγηθεί το 3-0 της πρεμιέρας στην έδρα της Κιλμάρνοκ. Δείχνει ότι θέλει ακόμη χρόνο αλλά και ενίσχυση, για να μπορέσει να τα βγάλει εις πέρας στη συνέχεια των υποχρεώσεων της. Έχει ρεπό την επόμενη αγωνιστική, ολοκληρώνει το επόμενο Σάββατο (29/07), υποδεχόμενη τη Ρέιθ Ρόβερς.

Άνναν Αθλέτικ Στατιστικά

*Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Over 3.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΛΜΠΙΟΝ ΡΟΒΕΡΣ (LOL)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Ρέιθ Ρόβερς, για το Λιγκ Καπ. Βρέθηκε πίσω στο 76ο λεπτό, ενώ το αυτογκόλ του Ντάφι στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Λιγκ Καπ, η Άλμπιον Ρόβερς, η οποία είχε ρεπό στην πρεμιέρα της διοργάνωσης. Την περασμένη Τρίτη, η ομάδα του Σάντι Κλαρκ φιλοξενήθηκε από τη Ρέιθ Ρόβερς, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0. Είχε αρκετά θετική παρουσία σε γενικές γραμμές και έβαλε δύσκολα, ωστόσο είχε και την τύχη με το μέρος της σε αρκετές περιπτώσεις, με το τελικό αποτέλεσμα πάντως να είναι και το πιο δίκαιο.

Δύσκολα θα πετύχει κάτι, από τη στιγμή που διαθέτει το χειρότερο ποιοτικά ρόστερ στον όμιλο, με τους περισσότερους παίκτες να είναι ερασιτέχνες. Την ερχόμενη Τρίτη (25/07), θα υποδεχθεί τη Ντανφέρμλιν, ενώ κλείνει και πάλι εντός, κόντρα στην Κιλμάρνοκ (29/07).