* Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Γκαζιαντέπ στα 5 τελευταία μεταξύ τους (4-1-0)

* Στον 1ο γύρο (14/08): Γκαζιαντέπ – Ανκαραγκιουτσού 1-0

ΑΝΚΑΡΑΓΚΙΟΥΤΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Κόνιασπορ. Ο Ζαχίντ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 51ο λεπτό.

Σε εξαιρετικό μομέντουμ η ομάδα της Άγκυρας, μετά την σπουδαία πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου επί της Μπεσίκτας (στα πέναλτι), τη Δευτέρα έβγαλε διπλό στο Ικόνιο και πήγε στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ την καλύτερη εμφάνιση του τελευταίου 20ημέρου την έκανε στην άδικη ήττα στα Άδανα από την Ντεμιρσπόρ (3-1).

Μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι της Δευτέρας η Κόνιασπορ, πάτησε περιοχή, είχε δοκάρι σε δυνατό σουτ εκτός αυτής. Η Ανκαραγκιουτσού έψαχνε τις αντεπιθέσεις, αλλά δεν ολοκλήρωσε κάποια πριν το ημίχρονο. Χτύπησε όμως στο transition στο ξεκίνημα της επανάληψης και στην συνέχεια προστάτεψε εύκολα το προβάδισμά της, εξάλειψε τις απειλές.

Εξέτισε τιμωρία καρτών ο Ντιάκ (αμ. χαφ), ξεπέρασαν τις ενοχλήσεις και είναι έτοιμοι να ξεκινήσουν οι Ανταλιαλί (μέσος), Μούγιακιτς (στόπερ).

Αποχώρησε με δανεισμό για τον ΑΠΟΕΛ ο Μακέντα (φορ) που δεν βρήκε χρόνο συμμετοχής. Νέο απόκτημα ο Σέρβος μπακ Φιλίποβιτς.

ΑΝΚΑΡΑΓΚΙΟΥΤΣΟΥ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 7/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από την Σίβασπορ. Ο Γιαταμπαρέ έκανε το 0-1 στο 17ο λεπτό, ο Οσμάνπασα το 0-2 στο 48’ και ο Εσκιχελάτς μείωσε για την Γκαζιαντέπ στο 60’.

Συνεχίστηκε το αρνητικό σερί της Γκαζιαντέπ με δεύτερη σερί εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα, έφτασε τα 9 παιχνίδια δίχως νίκη (0-4-5) στην Super Lig και είδε τη διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη να μειώνεται στον πόντο.

Κακή εμφάνιση στο κυριακάτικο ματς με την Σίβασπορ, φάνηκε κουρασμένη, δίχως εντάσεις μετά τη μεσοβδόμαδη παράταση στο Κύπελλο. Κακή στη δημιουργία της, με κενά στις αμυντικές μεταβάσεις, δικαίως ηττήθηκε και το τελικό αποτέλεσμα είναι κολακευτικό για την ίδια, αφού η Σίβασπορ έχασε αρκετές μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρει περισσότερο και στο πρώτο και στο δεύτερο ημίχρονο.

Το χρονικό του προαναγγελθέντος διαζυγίου με τον κόουτς Μπουλούτ ολοκληρώθηκε μετά τη νέα ήττα, λύθηκε κοινή συναινέσει το συμβόλαιό του, την ώρα που τα διοικητικά του συλλόγου είναι σε αναταραχή. Σε αναζήτηση διαδόχου για τον πάγκο, με υπηρεσιακό καθεστώς ταξιδεύει στην Άγκυρα.

Εξέτισε τιμωρία καρτών ο Σαγκάλ (μέσος), τραυματίας ο Παρμάκ (μέσος).