4η αγωνιστική

*Φάση των ομίλων της προκριματικής φάσης του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2024, που θα διεξαχθεί στα γήπεδα της Ακτής Ελεφαντοστού. Την πρόκριση στα τελικά της διοργάνωσης θα πανηγυρίσουν οι δύο πρώτες από κάθε όμιλο.

ΑΝΓΚΟΛΑ

Προηγούμενο ματς: Η Ανγκόλα έχασε από την Γκάνα με 1-0 εκτός έδρας, με γκολ που δέχθηκε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Σεμένιο και ενώ είχε ευκαιρίες νωρίτερα να προηγηθεί, αλλά θα μπορούσε και να είχε βρεθεί πίσω στο σκορ.

H Ανγκόλα πλησίασε πολύ κοντά στο να αποφύγει την ήττα στην έδρα της σημερινής της αντιπάλου πριν τρεις μέρες, όμως δεν τα κατάφερε, καθώς δέχθηκε ένα γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, με αποτέλεσμα να χάσει με 1-0!

Αυτή ήταν η πρώτη της ήττα στον όμιλο, παραμένοντας στην δεύτερη θέση του, πίσω από την πρωτοπόρο σημερινή της αντίπαλο, αν και ισόβαθμη με τη Δημοκρατία της Κεντρικής Αφρικής, την οποία βέβαια έχει κερδίσει εντός έδρας. Αλλωστε στη χώρα της παρουσιάζεται πολύ δυνατή, με εφτά νίκες στους εννιά πιο πρόσφατους αγώνες που έχει παίξει εκεί και στους οποίους παραμένει αήττητη.

Ανγκόλα Στατιστικά

*Εχει 4/5 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει πέντε σερί N/G εντός έδρας

ΓΚΑΝΑ

Προηγούμενο ματς: Η Γκάνα κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Ανγκόλα, σκοράροντας το νικητήριο τέρμα στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Σεμένιο και ενώ είχε ευκαιρίες νωρίτερα να προηγηθεί, αλλά θα μπορούσε και να είχε βρεθεί πίσω στο σκορ.

Η Γκάνα λυτρώθηκε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, κερδίζοντας με 1-0 εντός έδρας τη σημερινή της αντίπαλο, διατηρώντας την πρώτη θέση του ομίλου της και παραμένοντας αήττητη στη συγκεκριμένη διαδικασία.

Πάντως μακριά από την έδρα της έχει χάσει τα δύο πιο πρόσφατα παιχνίδια της, τα οποία μάλιστα έγιναν την φετινή χρονιά, μετά την πολύ καλή παρουσία της στο παγκόσμιο κύπελλο του Κατάρ, όπου έχασε την πρόκριση στους «16» στην διαφορά τερμάτων. Και μάλιστα αυτές οι ήττες ήρθαν σε χώρες που θεωρητικά είναι πιο αδύναμες ποδοσφαιρικά από τη σημερινή της αντίπαλο.

Χτύπησε ο αμυντικός Τζίκου στον προηγούμενο αγώνα και αρκετά δύσκολα θα αγωνιστεί απόψε.