*4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με 2-3 γκολ

*5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με N/G

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία στην έδρα της Αναγέννησης (2-3-2).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

Προηγούμενο ματς: Ιστορικής σημασίας η εκτός έδρας νίκη της περασμένης αγωνιστικής απέναντι στην ΑΕΛ με 0-1, καθώς για πρώτη φορά κατάφερε να κερδίσει μακριά από το σπίτι της στο εν λόγω θεσσαλικό ντέρμπι. Δεν μπήκε καλά στο πρώτο ημίχρονο και ήταν εξαιρετικά παθητική, με αποτέλεσμα να μην απειλήσει στο ελάχιστο. Στην επανάληψη, κατάφερε να αντιδράσει και με υπομονή περίμενε την στιγμή της που ήρθε στο 67′, όταν μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε. Κράτησε δίχως πολλά προβλήματα μέχρι το φινάλε.

Έπιασε την μισητή ΑΕΛ στην βαθμολογία και διατηρείται στο -9 από την κορυφή του ομίλου. Τα πολλά οικονομικά προβλήματα του συλλόγου είναι αυτά που την κρατάνε πίσω, αφού στο ποδοσφαιρικό κομμάτι δείχνει να γίνεται σωστή δουλειά. Αήττητη στα τελευταία τρία παιχνίδια πρωταθλήματος (2-1-0). Mακροχρόνιος τραυματίας ο εξτρέμ Ξύδας.

Αναγέννηση Καρδίτσας Στατιστικά

*6/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 0-1 γκολ

*15/15 N/G φέτος σε όλες τις διοργανώσεις

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ

Προηγούμενο ματς: Δεδομένου ότι την περασμένη εβδομάδα είχε το προγραμματισμένο του ρεπό, έχει να αγωνιστεί από τις 29/1, όταν και είχε γνωρίσει την ήττα με 0-3 εντός έδρας από την ΑΕΛ πριν την διακοπή. Άντεξε μόνο ένα ημίχρονο στο σφυροκόπημα των Θεσσαλών, λύγισε στην επανάληψη ειδικά από το πρώτο του γκολ και μετά (49′).

Έχει να δώσει αγώνα πάνω από ενάμιση μήνα η ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη. Ο πρώτος γύρος ήταν πολύ δύσκολος για τους Πόντιους, αφού όχι μόνο ξενιτεύτηκαν και αναγκάζονται να δίνουν τις εντός έδρας αναμετρήσεις του στο Πολύκαστρο, τα σοβαρά οικονομικά προβλήματα του συλλόγου είχαν επιφέρει αποχωρήσεις ποδοσφαιριστών. Ωστόσο, η διακοπή βοήθησε τον Απόλλωνα να ανασυγκροτηθεί και το ρόστερ γέμισε τουλάχιστον ποσοτικά. Αγωνιστικός του στόχος είναι η αποφυγή του υποβιβασμού, για την ώρα βρίσκεται στην 13η θέση και στο -4 από την σωτηρία. Δεν έχουν αναφερθεί αγωνιστικά ζητήματα.