*Φάση των «8» του Κυπέλλου Σκωτίας. Μονή αναμέτρηση, στην πιθανότητα ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΑΜΠΕΡΝΤΙΝ (ΠΡΕΜΙΕΡΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Σεντ Μίρεν με σκορ 2-1, στα πλαίσια της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Μπάρον στο 1’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Ο’Χάρα με πέναλτι στο 90+6’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Ολουσάνγια στο 90+7’.

Το τρίποντο μέσα από τα χέρια της έχασε η Αμπερντίν. Μπήκε δυνατά και έπιασε στον «ύπνο» την άμυνα των γηπεδούχων, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ήλεγξαν το ματς, πίεσαν έντονα και κατάφεραν στις καθυστερήσεις του δευτέρου ημιχρόνου, αρχικά να ισοφαρίσουν με πέναλτι, και ένα λεπτό αργότερα να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Σαφώς απογοητευμένη από τον τρόπο με τον οποίο γνώρισε την ήττα την προηγούμενη αγωνιστική και θέλει σήμερα να βγάλει αντίδραση, παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου. Έχει το πλεονέκτημα έδρας και πρέπει να το εκμεταλλευτεί, αν και δεν το έχει καταφέρει όσο θα ήθελε το τελευταίο διάστημα. Είναι μεν μαχητική, συνηθίζει να βρίσκει δίχτυα μπροστά στο κοινό της, όμως είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις στις οποίες δεν δέχθηκε γκολ, αφού τα αμυντικά της προβλήματα δε λένε να λυθούν.

Αμπερντίν Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΚΙΛΜΑΡΝΟΚ (ΠΡΕΜΙΕΡΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Νταντί με σκορ 2-2, στα πλαίσια της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με το αυτογκόλ του Ντενίς στο 11’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Γουάτκινς στο 35’. Το 2-1 πέτυχε ΜακΚόουαν με πέναλτι στο 63’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ντις στο 90+1’.

Το τρίποντο στο τέλος κατάφερε να σώσει η Κιλμάρνοκ σε ένα σημαντικό για κείνη ματς. Μπορεί να έμεινε πίσω στο σκορ δύο φορές, όμως βρήκε απάντηση σε ισάριθμες περιπτώσεις, με τη τελευταία να είναι στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Είναι σε γενικές γραμμές σε καλή κατάσταση, παραμένει ανταγωνιστική και αποτελεί κίνδυνο για κάθε αντίπαλο, αφού επιθετικά είναι ιδιαίτερα σταθερή και συνηθίζει να σκοράρει. Αμυντικά κάθε άλλο παρά άτρωτη είναι, παρ’ όλα αυτά δεν της έχει κοστίζει σημαντικά μέχρι στιγμής. Μπορεί σήμερα να εκμεταλλευτεί τα πολλά προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι γηπεδούχοι στα μετόπισθεν, προκειμένου να σκοράρει με μεγαλύτερη άνεση. Από την άλλη δεν θα πρέπει να τους υποτιμήσει σε καμία περίπτωση, καθώς μπορεί εύκολα να βρεθεί σε μειονεκτική θέση.