*34η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Στρασμπούργκ – Αμιάν 0-1

ΑΜΙΑΝ

Δεν κατάφερε να διαχειριστεί το φορμάρισμα της Λυών η Αμιάν την περασμένη εβδομάδα, η αποστολή της ήταν εξαιρετικά απαιτητική στην έδρα μιας πολύ πιο ποιοτικής ομάδας. Στο 1-0 το ημίχρονο με το γκολ του Μαριάνο, η Λυών διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμα της, δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα, στο τελευταίο δεκάλεπτο βρήκε άλλα δύο γκολ και «καθάρισε» πολύ εύκολα το ματς. Μια απόλυτα λογική και αναμενόμενη ήττα για την Αμιάν, που πρέπει να στοχεύσει άλλα παιχνίδια.

«Δεχτήκαμε τρία γκολ και αυτό δεν είναι ωραίο. Στο πρώτο ημίχρονο απλά παρακολουθούσαμε τη Λυών. Είμαστε πολύ κοντά στην παραμονή, χρειαζόμαστε ακόμη μια νίκη και πρέπει να την πάρουμε κόντρα στη Στρασμπούργκ», είπε ο κόουτς Πελισιέ. Πρώτη ήττα έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές για την Αμιάν (2-2-0), μετράει ρεκόρ 3-3-3 στις τελευταίες εννέα αγωνιστικές, έμεινε στους 37 πόντους και είναι στο +8 απ’ την τελευταία τριάδα της βαθμολογίας και τις θέσεις του απευθείας υποβιβασμού. Είναι «κλειδί» το σημερινό παιχνίδι, αν το κερδίσει κατά ένα τεράστιο ποσοστό «τελειώνει» την παραμονή. Έχει μόλις μια νίκη στα τελευταία πέντε εντός έδρας ματς (1-2-2). Επιστρέφει ο Τραορέ (Επιθετικός, 17).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 για την Αμιάν κόντρα στη Λυών.

Στατιστικό: Από 8/11 ΝG έρχεται η Αμιάν (δες το στην Mybet).

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡΓΚ

Βρήκε «τοίχος» μπροστά της η Στρασμπούργκ την περασμένη εβδομάδα στο εντός έδρας κρισιμότατο παιχνίδι με τη Σεντ Ετιέν. Ήταν πολύ κινητική, έφτανε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία στα καρέ του αντιπάλου, απείλησε τόσο από κοντά, όσο και από μακριά, ωστόσο ο γκολκίπερ Ρουφιέ είχε απαντήσεις σε όλες τις προσπάθειες της. Τεράστιο ματς απ’ τον έμπειρο τερματοφύλακα της Σεντ Ετιέν, κράτησε το «μηδέν» και έδωσε την ευκαιρία στον Ντεμπισί με το γκολ στο 82’ να χαρίσει το «τρίποντο» στην ομάδα του. Άδικη ήττα για τη Στρασμπούργκ.

«Κάναμε όλα όσα έπρεπε, αλλά δεν είχαμε το γκολ. Δεν μπορώ να κατηγορήσω τους παίκτες μου. Χρειάζεται και η τύχη και εμείς δεν την είχαμε. Είναι μια δύσκολη στιγμή, έχουμε αρκετούς τραυματίες, αλλά πρέπει να συνεχίσουμε ενωμένοι», επεσήμανε ο κόουτς Λορέ. Πρώτη ήττα έπειτα από τρεις διαδοχικές ισοπαλίες για τη Στρασμπούργκ, ήταν η όγδοη σερί αγωνιστική που δεν κερδίζει (0-4-4), μικρή η απόσταση που τη χωρίζει από την επικίνδυνη ζώνη (+5), βρίσκεται στην 16η θέση με 34 βαθμούς (8-10-15), δεν έχει νίκη στα τελευταία εφτά εκτός έδρας ματς (0-2-5), δέχτηκε τουλάχιστον 2 γκολ στα έξι. Επιστρέφει ο Εντούρ (Αμυντικός, 3,0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 για τη Στρασμπούργκ κόντρα στη Σεντ Ετιέν.

Στατιστικό: Από 3/5 Over 3.5 + G/G έρχεται η Στρασμπούργκ.