28η αγωνιστική

*Under 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Ροντέ – Αμιάν 2-2

ΑΜΙΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Λαβάλ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 38ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 86′ με τον Μπογιά.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα έμεινε για πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι η Αμιάν, σε ένα σερί όπου και μετράει τέσσερις ισοπαλίες και μια ήττα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ομάρ Νταφ φιλοξενήθηκε από τη Λαβάλ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Προβλημάτισε με την εικόνα στο πρώτο ημίχρονο και λίγο πριν το φινάλε αυτού βρέθηκε πίσω στο σκορ. Ανέβασε στροφές μετά την ανάπαυλα και έσωσε το βαθμό στα τελευταία λεπτά.

Τρίτη διαδοχική ισοπαλία, μετά και από εκείνες με Μπορντό (1-1 εντός) και Αζαξιό (0-0 εκτός), μοιράζεται την όγδοη θέση με την Αμιάν, ούσα στο -4 από την πεντάδα και τα πλέι οφ. Έμεινε αήττητη στα έξι τελευταία εντός της (2-4-0), έχοντας κρατήσει ανέπαφη την εστία της στα μια από αυτά. Νέο πρόβλημα για τον κόουτς Νταφ, η απουσία του μέσου Ζελέν.

Αμιάν Στατιστικά

*Under 2.5 τα οκτώ τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΡΟΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Μπορντό, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 18ο λεπτό και παρότι έκανε την ανατροπή με τους Κορεντόρ (26′) και Λιπίνσκι (45’+2), εν τέλει δέχθηκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Αήττητη εδώ και τέσσερις αναμετρήσεις η Ροντέ, έχοντας από δυο νίκες και ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αλεξάντρ Ντουζέ υποδέχθηκε τη Μπορντό, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι ανάμεσα στις δυο πλευρές, με την ίδια να δέχεται την ψυχρολουσία στο φινάλε.

Πρώτη απώλεια, μετά τις δυο νίκες που πανηγύρισε κόντρα σε Μπαστιά (0-2 εκτός) και Βαλενσιέν (0-2 εκτός). Βρίσκεται έτσι στην έβδομη θέση, ούσα στο +1 από την αποψινή της αντίπαλο και στο -3 από τα πλέι οφ. Ηττήθηκε μια φορά στα πέντε τελευταία εκτός της (3-1-1). Εξέτισε την τιμωρία του ο μέσος Χάαγκ, οπότε και υπολογίζεται και πάλι.