22η αγωνιστική

*Με 2-3 γκολ ολοκληρώθηκαν οι 4/5 τελευταίες αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΑΜΙΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 1-3 απέναντι στη Νιόρ, για την περασμένη αγωνιστική. Σε ένα ισορροπημένο 1ο ημίχρονο, με αρκετές ευκαιρίες εκατέρωθεν, άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων και ήταν εκείνη που κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων μέσα σε λιγότερο από δέκα λεπτά (30′, 37′). Η αποβολή του Κιλαμά στο 50′ και το εύστοχο πέναλτι του Σισέ που ακολούθησε “κλείδωσαν” τη νίκη για τη Αμιάν. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να διαμορφώσουν το τελικό 1-3 στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης.

Αυτό ήταν το έκτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς ήττα για την Αμιάν στο πρωτάθλημα (2-4-0). Ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας, στο -6 από την προνομιούχο πρώτη δυάδα, με παιχνίδι λιγότερο από τη 2η Σοσό. Εντός έδρας είναι κακή εσχάτως, αγνοεί τη νίκη εδώ και τέσσερα παιχνίδια στο “Licorne” (0-2-2), τα οποία ολοκληρώθηκαν όλα με under2.5 γκολ.

Τραυματίες οι Γκομίς και Λασό. Αποχώρησε για την Γκενκ ο μέχρι πρότινος πρώτος της σκόρερ, Αροκονταρέ, το κενό του οποίου κάλυψε επάξια ο Παπίς Σισέ στο παιχνίδι με τη Νιόρ, σημειώνοντας χατ-τρικ.

ΑΜΙΑΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/g στα τελευταία 4 παιχνίδια της.

*Under2.5 γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΜΕΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 απέναντι στην Ροντέζ, για την περασμένη αγωνιστική. Μετά από ένα κακό 1ο ημίχρονο, χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες, οι δύο ομάδες ανέβασαν κατακόρυφα το ρυθμό τους στο β’ μέρος, με τη μία τελική να διαδέχεται την άλλη. Η Μετς είχε τον έλεγχο και πήρε δίκαια το προβάδισμα στο 63ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση, πίεσαν και έφτασαν στην ισοφάριση ένα τέταρτο αργότερα. Χάθηκαν φάσεις για τη νίκη και από τις δύο πλευρές στη συνέχεια, με το 1-1 να μένει μοιραία μέχρι τέλους.

Έφτασε αισίως τα οκτώ συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς ήττα στο πρωτάθλημα (5-3-0). Το σερί αυτό την έχει φέρει στην 6η θέση της βαθμολογίας, στο -6 από την προνομιούχο πρώτη δυάδα, με παιχνίδι λιγότερο από τη 2η Σοσό. Μετράει 3 νίκες στα τελευταία 5 εκτός έδρας παιχνίδια της στη Ligue 2, με τις δύο από αυτές να έρχονται με 1-4 σκορ!

Εκτός οι Εντοράμ και Καγιάρ. Προχώρησε μόνο σε μία προσθήκη στο μεταγραφικό παζάρι, αυτή του επιθετικού Σκούκα. Σημαντικές οι αποχωρήσεις των Κουγιατέ και Νιάν.