12η αγωνιστική

*Over 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΑΜΙΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ανεσί, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι στο όγδοο λεπτό, για να ισοφαρίσει με τον Κάρολ στο 39′.

Δεν έχει πανηγυρίσει κάποια νίκη η Αμιάν, στα έξι τελευταία της παιχνίδια. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ομάρ Νταφ φιλοξενήθηκε από την Ανεσί, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.

Βρέθηκε από νωρίς στο κυνήγι του σκορ, όταν με λάθος στην άμυνα, έγινε πέναλτι το οποίο εκτέλεσαν σωστά οι γηπεδούχοι. Τα λάθη στο ανασταλτικό κομμάτι συνεχίστηκαν, χωρίς όμως να το “πληρώσει” και πάλι, ενώ είδε να της ακυρώνεται και γκολ. Δεν το έβαλε κάτω και λίγο πριν την ανάπαυλα ισοφάρισε, με τον Κάρολ να βρίσκεται δίχτυα από μακρινή απόσταση και σε κενή εστία. Είχε κάποιες καλές στιγμές στην πορεία, αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Πρώτος βαθμός, μετά τις δυο ήττες που υπέστη κόντρα σε Πο (1-0 εκτός) και Ανζέ (1-4 εντός), φτάνοντας τους 15 συνολικά μέχρι τώρα. Ηττήθηκε μια φορά στα πέντε φετινά εντός της (2-2-1).

Αμιάν Στατιστικά

*Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα 2/3 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΑΒΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από τη Σεντ Ετιέν, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 13ο λεπτό.

Τέλος έλαβε το αήττητο σερί των οκτώ αγώνων για τη Λαβάλ, στο οποίο και μετρούσε επτά νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ολιβιέ Φραπολί υποδέχθηκε τη Σεντ Ετιέν, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1.

Βρέθηκε πίσω από νωρίς σε ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, προς το φινάλε του οποίου γλίτωσε από δεύτερο τέρμα, χάρη στο δοκάρι. Προσπάθησε να γίνει πιο πιεστική στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά οι όποιες ευκαιρίες της δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικές προς την αντίπαλη εστία.

Αυτή ήταν και η δεύτερη φετινή της ήττα, μετά και από εκείνη που υπέστη στην έδρα της Τρουά (3-1 εκτός). Παραμένει ωστόσο μόνη πρώτη στη βαθμολογία Β Γαλλίας, στο +1 από τη δεύτερη Ανζέ. Αλώβητη στις τέσσερις τελευταίες εξόδους της (3-1-0), κρατώντας και το μηδέν στην άμυνα. Χτύπησε κόντρα στη Σεντ Ετιέν ο Ταβάρες και θα μείνει εκτός για μερικές εβδομάδες.