5η αγωνιστική

*Αυτή είναι η πρώτη φορά που οι δυο ομάδες θα τεθούν και πάλι αντιμέτωπες, μετά το Μάιο του 2012.

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΑΜΙΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Μπορντό, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 47ο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στο 56′.

Από την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα προέρχεται η Αμιάν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ομάρ Νταφ φιλοξενήθηκε από τη Μπορντό, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0.

Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση της αυτή. Άντεξε για ένα ημίχρονο στην πίεση των γηπεδούχων, ωστόσο με το ξεκίνημα του δευτέρου είδε την εστία της να παραβιάζεται δις πολύ γρήγορα. Προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά οι όποιες ευκαιρίες της δεν ήταν εύστοχες.

Κάπως έτσι, έλαβε το τέλος το απόλυτο που είχε στα τρία πρώτα ματς, έχοντας επικρατήσει κατά σειρά των Κεβιγί (1-0 εντός), Οσέρ (0-1 εκτός) και Μπαστιά (2-1 εντός). Έκανε την έκπληξη με την απόκτηση του Άντι Κάρολ (επιθετικός από Ρέντινγκ), ο οποίος βρίσκεται στην αποστολή.

Αμιάν Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΓΚΙΝΓΚΑΜΠ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-0 επί της Πο, για το πρωτάθλημα. Τα τέρματα της σημείωσαν οι Σιντιμπέ (17′), Γκομίς (38′), Σανιά (50′) και Σιβίς (89′).

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Γκινγκάμπ, μετά από δυο παιχνίδια, όπου και είχε από μια ισοπαλία και ήττα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Στεφάν Ντουμόντ υποδέχθηκε την Πο, την οποία και συνέτριψε με το εντυπωσιακό 4-0.

Αποτέλεσμα δίκαιο, καθώς ήταν με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο σε όλη τη διάρκεια. Μπήκε πιο δυναμικά και πήρε σαφές προβάδισμα πριν από την ανάπαυλα. Συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο, σκοράροντας ακόμη δυο φορές, στο ξεκίνημα και στο φινάλε αυτού.

Δεύτερη φετινή νίκη, μετά και από εκείνη της πρεμιέρας κόντρα στην Ανεσί (1-4 εκτός), φτάνοντας τους επτά βαθμούς. Στη διάθεση του προπονητή του τέθηκε και πάλι ο Πικάρ, που βρίσκεται στην αποστολή.