7η αγωνιστική

*2-3 Goals τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΑΜΙΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από την Παρί, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 14ο λεπτό, δέχθηκε δεύτερο τέρμα με πέναλτι στο 43′, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 62′.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για την Αμιάν, μετά και την εντυπωσιακή νίκη με 4-1 επί της Γκινγκάμπ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ομάρ Νταφ φιλοξενήθηκε από την Παρί, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-0.

Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση της, δεν κατάφερε να δείξει κάτι το αξιόλογο στο πρώτο μέρος, το φινάλε του οποίου τη βρήκε πίσω στο σκορ με 2-0. Προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο ημίχρονο, είχε μια καλή στιγμή με τη συμπλήρωση μιας ώρας, όμως δυο λεπτά μετά δέχθηκε και τρίτο τέρμα.

Δεύτερη ήττα στο τρέχων πρωτάθλημα, οπότε και παραμένει στους δώδεκα βαθμούς για την ώρα, έχοντας κάνει το 3×3 μπροστά στο κοινό της. Έχασε προπονήσεις ο Ματίς Τουό, που ταλαιπωρήθηκε από covid-19.

Αμιάν Στατιστικά

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΒΑΛΕΝΣΙΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από τη Μπορντό, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 37′ και παρότι ισοφάρισε στο 63′ με τον Κρούσε, δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο 88ο λεπτό.

Την ήττα υπέστη και πάλι η Βαλενσιέν, μετά από τρία παιχνίδια, στα οποία και είχε μια νίκη και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ζόρζε Μασιέλ υποδέχθηκε τη Μπορντό, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2.

Κατάφερε να βρεθεί πίσω στο σκορ σε ένα κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο και από τις δυο πλευρές, “πληρώνοντας” την κακή αμυντική της λειτουργία. Ισορρόπησε την κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο και έστω και προσωρινά κατάφερε να ισοφαρίσει, ωστόσο ήταν αρκετά άτυχη να δεχθεί και δεύτερο προς το φινάλε, μετά από κόντρα σε σουτ που έγινε.

Τρίτη φετινή της ήττα, μετά και από τις δυο στα ισάριθμα πρώτα παιχνίδια με Οσέρ (1-4 εντός) και Μπαστιά (3-0 εκτός), οπότε και είναι στους πέντε βαθμούς. Εκτός μάχης λόγω ίωσης ο φορ Μπονέ.