*Στον πρώτο γύρο: Γκρέμιο-Αμέρικα Μινέιρο 3-1

*Τέσσερα σερί G/G στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Βραζιλίας

ΑΜΕΡΙΚΑ ΜΙΝΕΪΡΟ

Προηγούμενο ματς: Η Αμέρικα Μινέιρο έχασε 3-2 εκτός έδρας από την Ατλέτικο Παραναένσε, παρόλο που προηγήθηκε με τον Μαστριάνι στο 19ο λεπτό. Δέχθηκε τρία γκολ πριν λήξει το ημίχρονο από τους Ερικ (30’), Πάμπλο (45’), Βίτορ Μπουένο (45’), μειώνοντας απλά με τον Μαρτίνες στο 77’ στο τελικό σκορ.

Η Αμέρικα Μινέιρο πάλεψε, προσπάθησε, προηγήθηκε, αλλά τελικά έχασε με 3-2 εκτός έδρας από την Ατλέτικο Παραναένσε. Αυτή ήταν η πέμπτη ήττα της στους οκτώ τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει. Η τελευταία νίκη έχει έρθει στο γήπεδό της, αλλά έχει τρεις σερί ήττες σε αυτό.

Είναι η μία από τις δύο ομάδες του πρωταθλήματος χωρίς εκτός έδρας νίκη, με εννιά ήττες σε 15 επισκέψεις της σε άλλες έδρες.

Βρέθηκε πάλι στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, αρκετά μακριά από μία θέση παραμονής, ούσα στο -14 από αυτήν, έχοντας τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας. Πλέον μόνο με θαύμα θα μείνει στην κατηγορία.

Ο τεχνικός της, Μπούστος, ζήτησε από τους παίκτες του να μην τα παρατήσουν, ενώ υπάρχει πάντα ένα “εφιαλτικό” σενάριο στον ορίζοντα, να υποβιβαστεί η ομάδα χάνοντας στο ντέρμπι με την Ατλέτικο σε δύο αγωνιστικές.

Αμέρικα Μινέιρο Στατιστικά

*Πέντε σερί G/G

*9/14 over 2,5 εντός έδρας στο εθνικό πρωτάθλημα.

*9/14 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας στο εθνικό πρωτάθλημα.

ΓΚΡΕΜΙΟ

Προηγούμενο ματς: Η Γκρέμιο κέρδισε 3-2 εντός έδρας την Φλαμένγκο, αν και δέχθηκε πρώτη γκολ, από τον Εβέρτον στο 42’. Μάλιστα σκόραρε τρία γκολ σε 10 λεπτά στο τελευταίο 20λεπτο, με τους Φερέιρα (76’), Νέιθαν Φερνάντες (81’), Αντρέ Ενρίκε (86’), ενώ απλά δέχθηκε ένα τέρμα από τον Λουίς Αραούζο στο 89ο λεπτό.

Η Γκρέμιο επικράτησε 3-2 εντός έδρας της Φλαμένγκο, κερδίζοντας ξανά μετά από τρεις σερί ήττες και τέσσερις αγώνες χωρίς νίκη.

Μακριά από την έδρα της δεν έχει πετύχει νίκη εδώ και 10 αγώνες, με έξι ήττες σε αυτό το διάστημα.

Αυτή η νίκη την έβαλε πάλι στην έκτη και τελευταία θέση που οδηγεί στο επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες, έστω και μέσω των προκριματικών.