* 21η αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Ντιναμό Δρέσδης – Αμβούργο 0-1

ΑΜΒΟΥΡΓΟ

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας πανηγύρισε την Τρίτη (5/2) το Αμβούργο, επικρατώντας εντός έδρας με 1-0 της Νυρεμβέργης. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο δεύτερο ημίχρονο και το 54’ ο Οζκάν. Την προηγούμενη βδομάδα οι «δεινόσαυροι» επέστρεψαν στα αρνητικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα, μετά τη νίκη που πανηγύρισαν επί της Σαντχάουζεν (2-1 εντός έδρας) την πρώτη αγωνιστική για το 2019 (30/1). Το συγκρότημα του Βολφ δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μπίλεφελντ (2-0 εκτός έδρας) την προηγούμενη βδομάδα.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές στο 12’, λόγω της απευθείας αποβολής του Σακάι. Επτά λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημά τους, σκοράροντας με τον Βόγκλσαμερ. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε επτά λεπτά αργότερα ο Γιαμπό, μετά την ασίστ του Μπόρνερ. «Φυσικά υπάρχει πίεση για να κερδίσουμε εντός έδρας. Χρειαζόμαστε τις νίκες, χρειαζόμαστε τους βαθμούς. Θέλουμε να κυριαρχήσουμε στον αγωνιστικό χώρο», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής του Αμβούργου, Χάνες Βολφ.

Προηγούμενο ματς: Το Αμβούργο επικράτησε εντός έδρας με 1-0 της Νυρεμβέργης για το Κύπελλο Γερμανίας.

Στατιστικό: Το Αμβούργο σημείωσε τουλάχιστον ένα γκολ στα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του για το πρωτάθλημα (δες το στην Betshop)

Το Αμβούργο – Ντιναμό Δρέσδης παίζει στην Betshop

ΝΤΙΝΑΜΟ ΔΡΕΣΔΗΣ

Μία νίκη και τέσσερις ήττες είναι ο απολογισμός της Ντιναμό Δρέσδης στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές. Κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ντούισμπουργκ (3-1 εκτός έδρας) στις 23 Δεκεμβρίου, ενώ παράλληλα ηττήθηκε από τις Χόλσταϊν Κίελ (2-0 εντός έδρας), Πάντερμπορν (3-0 εκτός έδρας), Μπίλεφελντ (4-3 εντός έδρας) και Χαϊντενχάιμ (1-0 εκτός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα με αντίπαλο την τελευταία το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Ντόβενταν δέκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Στις δέκα συνολικά εκτός έδρας αγωνιστικές που έδωσαν οι «κιτρινόμαυροι» σημείωσαν τρεις νίκες, τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες (11-18 τα γκολ). «Θέλουμε να χτίσουμε πάνω στην εμφάνιση που πραγματοποιήσαμε κόντρα στο Αμβούργο στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος. Είμαι πεπεισμένος πως μπορούμε να εμφανίσουμε ένα αξιόμαχο σύνολο και να σκοράρουμε εκεί», υπογράμμισε ο βοηθός προπονητή, Οβίντ Χάγιου, στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε στη θέση του Μάικ Βαλπέργκις, ο οποίος ταλαιπωρούνταν από βρογχίτιδα.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 1-0 γνώρισε η Ντιναμό Δρέσδης από τη Χαϊντενχάιμ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε NG στα 3/4 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.