* 9η αγωνιστική

* Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε από το ημίχρονο στα 12 από τα 14 τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο το Αμβούργο σε όλες τις διοργανώνεις.

* Η Μπάγερν Μονάχου σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα έντεκα από τα 13 τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο το Αμβούργο σε όλες τις διοργανώνεις.

* Σημειώθηκε over 2,5 στα οχτώ από τα δέκα τελευταία παιχνίδια της Μπάγερν Μονάχου για το πρωτάθλημα.

ΑΜΒΟΥΡΓΟ

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει το Αμβούργο στις έξι τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε μία ισοπαλία και πέντε ήττες, υποχωρώντας στα χαμηλά στρώματα της κατάταξης. Αφού μοιράστηκε από ένα βαθμό με τη Βέρντερ Βρέμης (0-0 εντός έδρας) στις 30 Σεπτεμβρίου το συγκρότημα του Γκίσντολ δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μάιντς (3-2 εκτός έδρας) την προηγούμενη βδομάδα. Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 2’ με τον Μαξίμ, προτού ο Γουάλας ισοφαρίσει επτά λεπτά αργότερα για τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα μέσα σε έξι λεπτά η Μάιντς σκόραρε δύο φορές με τους Μπελ (52’) και Λάτζα (58’). Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σαλίχοβιτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στις τέσσερις συνολικά εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «δεινόσαυροι» για το πρωτάθλημα σημείωσαν μία νίκη, μία ισοπαλία και δύο ήττες. Στις τρεις δεν κατάφεραν να σκοράρουν, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ.

Σήμερα το Αμβούργο φιλοξενεί την Μπάγερν Μονάχου στο 105ο «Nord-Süd-Gipfel» ανάμεσα στις δύο μεγαλύτερες πόλεις της Γερμανίας μετά την πρωτεύουσα. «Δεν μπορώ να σκέφτομαι πριν από ένα τέτοιο παιχνίδι πως δεν έχουμε καμία ελπίδα για κάτι θετικό. Πάντα υπάρχουν ελπίδες, ακόμα κι αν είναι λιγοστές κόντρα σε μία τόσο σπουδαία αντίπαλο», υπογράμμισε μεταξύ άλλων στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής των γηπεδούχων, Μάρκους Γκίσντολ.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 3-2 γνώρισε το Αμβούργο από τη Μάιντς για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα έντεκα από τα 13 τελευταία παιχνίδια του Αμβούργου με αντίπαλο την Μπάγερν Μονάχου σε όλες τις διοργανώνεις (δες το στην Interwetten)

Το Αμβούργο – Μπάγερν Μονάχου παίζει στην Interwetten

* Η Μπάγερν Μονάχου κράτησε ανέπαφη την εστία της στα πέντε από τα επτά τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο το Αμβούργο σε όλες τις διοργανώσεις.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ

Τη δεύτερη σερί νίκη της πανηγύρισε η Μπάγερν Μονάχου με τον Γιούπ Χάινκες στην τεχνική ηγεσία της μεσοβδόμαδα, επικρατώντας εντός έδρας με 3-0 της Σέλτικ για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μίλερ στο 17’, προτού ο Κίμιχ διπλασιάσει τα τέρματά τους στο 29’. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Χούμελς στο 51’, μετά από ασίστ του Ρόμπεν. Την προηγούμενη βδομάδα οι Βαυαροί επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα μετά από δύο σερί ισοπαλίες κόντρα στις Βόλφσμπουργκ (2-2 εντός έδρας) και Χέρτα (2-2 εκτός έδρας).

Πιο συγκεκριμένα επικράτησε εντός έδρας με το εμφατικό 5-0 της Φράιμπουργκ. Τα γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσαν οι Σούστερ (8’ αυτ.), Κομάν (42’), Τιάγκο (63’), Λεβαντόφσκι (75’) και Κίμιχ (90+3’). «Έχουμε ένα πάρα πολύ δύσκολο πρόγραμμα τις ερχόμενες βδομάδες, το οποίο ξεκινά με την εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στο Αμβούργο», υπογράμμισε ο αθλητικός διευθυντής της Μπάγερν Μονάχου, Χασάν Σαλιχάμιτζιτς.

Από την άλλη πλευρά ο Ρόμπεν (ΜΕ, 7, 2), ο οποίος συμπλήρωσε 100 συμμετοχές στο Τσάμπιονς Λιγκ μεσοβδόμαδα, είπε: «Κάναμε άλλο ένα βήμα εμπρός. Είναι σημαντικό πως κρατήσαμε ανέπαφη την εστία μας για δεύτερη σερί αναμέτρηση. Βρισκόμαστε στο σωστό δρόμο». Δεν αποκλείεται να ξεκουραστεί στη σημερινή αναμέτρηση ο Μπόατενγκ (ΑΜ, 4, 0), τη θέση του οποίου αναμένεται να πάρει ο Σούλε (ΑΜ, 6, 1) στο κέντρο της αμυντικής γραμμής.

Προηγούμενο ματς: Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε εντός έδρας με 3-0 της Σέλτικ για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στατιστικό: Η Μπάγερν Μονάχου παραμένει αήττητη στα 29 από τα 31 τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.