*21η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Μπίλεφελντ – Αμβούργο 0-2

*2-3 γκολ στα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΜΒΟΥΡΓΟ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (3-3 εκτός) με τη Χαϊντενχάιμ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-0 πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (Μπέστε 27′, Σέπνερ 30′, Κλαϊντίνστ 41′), απάντησαν ισάριθμες φορές οι Νέμεθ (72′), Γκλάτζελ (79′) και Γιατά (88′).

Πλήρωσε ακριβά την κάκιστη εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ολοκλήρωσε βλέποντας τον πίνακα του σκορ στο 3-0! Αντέδρασε σωστά στο δεύτερο πετυχαίνοντας τρία γκολ σε διάστημα 16 λεπτών, επιστρέφοντας τελικά με τον βαθμό από την έδρα της Χαϊντενχάιμ.

Το Αμβούργο έβαλε τέλος σε νικηφόρο σερί τριών νικών, παρά την ισοπαλία της προηγούμενης εβδομάδας παρέμεινε στη 2η θέση συνεχίζοντας την προσπάθεια για απευθείας άνοδο και πάλι στη μεγάλη κατηγορία. Γνώρισε μόλις μία ήττα στις 14 τελευταίες αναμετρήσεις με την Μπίλεφελντ (οχτώ νίκες, πέντε ισοπαλίες) τον Φεβρουάριο 2019 (2-0 εκτός). “Σεβόμαστε απόλυτα την αντίπαλό μας, έχουμε υψηλό κίνητρο και ψυχολογία”, είπε ο προπονητής Βάλτερ.

ΑΜΒΟΥΡΓΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 8/10 τελευταία παιχνίδια του.

*GG στα 6/8 τελευταία παιχνίδια του.

ΜΠΙΛΕΦΕΛΝΤ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (1-0) από την Χάνσα Ρόστοκ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Φρέντε στο 51′.

Λίγες μέρες κράτησαν τα πανηγύρια για την σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Ρέγκενσμπουργκ, καθώς την προηγούμενη βδομάδα υποκλίθηκε στη Χάνσα Ρόστοκ υποχωρώντας, παράλληλα, στην επικίνδυνη ζώνη. Δημιούργησε μόλις δύο ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία, πιο απειλητικοί παρουσιάστηκαν οι φιλοξενούμενοι.

Στις 19 τελευταίες επισκέψεις της στην έδρα του Αμβούργου η Μπίλεφελντ πανηγύρισε μόλις μία νίκη τον Οκτώβριο 2004 (2-0), στις υπόλοιπες σημείωσε τέσσερις ισοπαλίες και 14 ήττες. Στις τρεις τελευταίες δεν κατάφερε να σκοράρει. “Πρέπει να εκμεταλλευτούμε τις ευκαιρίες που θα δημιουργήσουμε”, ανέφερε μεταξύ άλλων ο προπονητής Σέρνινγκ. Εξέτισε ο Χακ.