*21η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Αννόβερο – Αμβούργο 0-1

*GG & over 2,5 στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΜΒΟΥΡΓΟ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-1) της Χέρτα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δύο φορές με Μουχάιμ (57′) και Ράις (82′). Ισοφάρισε προσωρινά ο Ταμπάκοβιτς (62′).

Όχι μόνο ρέφαρε την ήττα από την Καρλσρούη, αλλά εκμεταλλεύτηκε τη νέα γκέλα της Χόλσταϊν Κίελ σκαρφαλώνοντας στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα! Το Αμβούργο στάθηκε τυχερό στο 42′ όταν η Χέρτα είχε δοκάρι με τον Ταμπάκοβιτς κι εκμεταλλεύτηκε την ευστοχία του στο δεύτερο ημίχρονο. Είχε δοκάρι στο 17′ σε κεφαλιά του Νέμεθ.

Φτάνοντας τους 37 βαθμούς βρίσκεται στο -5 από την πρωτοπόρο Ζανκτ Πάουλι και στο +2 από την 4η Γκρόιτερ Φιρτ. Πανηγύρισε τρεις νίκες σε τέσσερις αγωνιστικές (μία ήττα) και γνώρισε δύο σερί εντός έδρας ήττες. Οι “δεινόσαυροι” επικράτησαν και στις τέσσερις τελευταίες αναμετρήσεις τους με το Αννόβερο. Δεν προέκυψαν νεότερα αγωνιστικά προβλήματα για τον προπονητή Βάλτερ.

ΑΜΒΟΥΡΓΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 7/9 τελευταία παιχνίδια του.

*Over 2,5 στα 7/9 τελευταία παιχνίδια του.

ΑΝΝΟΒΕΡΟ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-1) της Χάνσα Ρόστοκ. Ο Σουμάχερ με αυτογκόλ μόλις στο 4′ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Απάντησε ο Πρέγκερ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Χάλστενμπεργκ στο 78′. Με δέκα ολοκλήρωσε το Αννόβερο λόγω αποβολής του τελευταίου έντεκα λεπτά αργότερα.

Αποτελούσε το φαβορί στην αναμέτρηση με τη Χάνσα Ρόστοκ, ρόλο που επιβεβαίωσε σκοράροντας το νικητήριο γκολ του λίγο πριν τη συμπλήρωση των 80′. Ήταν η δεύτερη σερί νίκη για το Αννόβερο που έδωσε συνέχεια σε αήττητο σερί τριών αγωνιστικών. Συγκεντρώνοντας 31 βαθμούς βρίσκεται μόλις πέντε πίσω από τη Χόλσταϊν Κίελ και την 3η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ ανόδου.

Προβληματίζει μακριά από το σπίτι του σημειώνοντας τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες σε επτά αγωνιστικές (σ.σ. δεν σκόραρε στις 3/4 τελευταίες). Θα πρέπει να γυρίσουμε στο Δεκέμβριο 2021 για να βρούμε την τελευταία νίκη του Αννόβερου επί του Αμβούργου (1-0 εντός). Ακριβώς έναν χρόνο νωρίτερα είχε επικρατήσει για τελευταία φορά στο “Volksparkstadion” με το ίδιο σκορ.