* 16η Αγωνιστική

* Goal/Goal τα 8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

ΑΛΤΆΪ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μπορεί να παρέμεινε δίχως “τρίποντο” για 8ο παιχνίδι πρωταθλήματος η Αλτάι, αλλά το 2-2 που απέσπασε στην Πόλη από τη Γαλατασαράι ήταν σα νίκη. Προηγήθηκε νωρίς, πιέστηκε, δέχθηκε την ανατροπή, αλλά έβγαλε χαρακτήρα στο φινάλε και απέσπασε την ισοπαλία.

Με ρεκόρ 0-3-5 στην Superlig από το ξεκίνημα του Οκτώβρη η ομάδα του Μουσταφά Ντενιζλί, πήγε στους 18 πόντους, στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη. Είχε προηγηθεί το τυχερό 0-0 στην έδρα της Μπασακσεχίρ, όπου σε όλο το παιχνίδι έπαιξε άμυνα και άντεξε.

Ενδιάμεσα πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου με ανατροπή από 0-2 σε 4-2 απέναντι στη Μανίσα της 2ης κατηγορίας.

Απόψε η Αλτάι θα κάνει ντεμπούτο στο νέο της γήπεδο, στο οποίο δόθηκε το όνομα του τωρινού της προπονητή! Το ιστορικό γήπεδο κατεδαφίστηκε και στη θέση του χτίστηκαν σύγχρονες εγκαταστάσεις, οι οποίες ανοίγουν τις πύλες τους μετά από 7.5 χρόνια!

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Γαλατασαράι. Ο Πινάρες, μετά από υπέροχο συνδυασμό, έκανε το 0-1 για την Αλτάι στο 17’. Η Γαλατά έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες για την ισοφάριση, την βρήκε τελικά με τον Ντερβίσογλου στο 34’. Συνέχισε να απειλέι από κόρνερ η Γαλατά, από ένα ακόμη ο Ντιάν έκανε το 2-1 στο 79’. Ακολούθησε μεγάλη φάση για την Αλτάι, η οποία ισοφάρισε στο 86’ με πέναλτι του Μπάμπα.

ΑΛΤΑΪ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 3.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στη Stoiximan)

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΧΑΤΑΪΣΠΟΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Σε πολύ άσχημο “φεγγάρι” η Χατάισπορ, την Κυριακή δέχθηκε νέα βαριά ήττα, αυτή τη φορά εντός έδρας από την Μπασακσεχίρ με 0-3. Αφελέστατη η αμυντική της συμπεριφορά στα στημένα, έκανε δύο πέναλτι με απλωμένα χέρια και δέχθηκε και τρίτο γκολ από κόρνερ!

“Δεν δώσαμε καθαρές ευκαιρίες στον αντίπαλο εκτός από τα δύο πέναλτι. Δεν θα κατηγορήσω κανέναν παίκτη μου, όλοι τους ήταν επιμελείς, αλλά φυσικά το 0-3 στο ημίχρονο δεν μας άφησε περιθώρια αντίδρασης. Αυτοί οι παίκτες έχουν μαζέψει 26 πόντους μέχρι στιγμής και απλά έκαναν δύο άσχημα παιχνίδια. Ελπίζω να μάθουμε από τα λάθη μας και να συνέλθουμε άμεσα”, δήλωσε ο κόουτς Ερντογάν.

Είχε προηγηθεί το βαρύ 4-0 στη Σεβάστεια από τη Σίβασπορ, ενώ ενδιάμεσα χρειάστηκε τα πέναλτι για να αποκλείσει εντός έδρας την Εγιουπσπόρ της 2ης κατηγορίας.

Απρόσμενη “κοιλιά” για μία καλά οργανωμένη ομάδα, έπεσε στην 4η θέση της Superlig, η διαφορά από την κορυφή πήγε στο -13. Δέχθηκε 7 γκολ σε δύο παιχνίδια, ενώ στα προηγούμενα 13 είχε δεχθεί μόλις 10, έχοντας το καλύτερο παθητικό στο πρωτάθλημα!

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-3) από την Μπασακσεχίρ. Μόλις στο 8ο λεπτό προηγήθηκε η Μπασάκ με πέναλτι του Άλεκσιτς, δεύτερο πέναλτι κατά της Χατάισπορ στο 27’, ξανά από απλωμένο χέρι και 0-2 από τον Άλεκσιτς! Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Οκάκα έκανε το 0-3 μετά από κόρνερ. Σε χαμηλό τέμπο το δεύτερο μέρος η Μπασάκ είχε και πάλι τις καλύτερες στιγμές.