* 21η Αγωνιστική

* No Goal τα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Στον πρώτο γύρο (21/08): Αλάνιασπορ – Αλτάι 1-4

ΑΛΤΑΪ ΑΝΑΛΥΣΗ

Δεν έχει φρένο ο κατήφορος της Αλτάι, την περασμένη Κυριακή ηττήθηκε και στην έδρα της Καϊσέρισπορ (1-0), παρότι ήταν αρκετά βελτιωμένη αμυντικά. Δεν δέχθηκε πολλές φάσεις από τους γηπεδούχους, ειδικά μετά το γκολ στο πρώτο ημίχρονο, όμως ούτε η ίδια κατάφερε να δημιουργήσει ιδιαίτερους κινδύνους στα αντίπαλα καρέ, μένοντας στο μηδέν ενεργητικό για τρίτο σερί παιχνίδι.

Είχε προηγηθεί η επίσης ανταγωνιστική εμφάνιση στην Πόλη με την Μπεσίκτας και ο αποκλεισμός από το Κύπελλο με 1-0, ενώ στο τέλος του πρώτου γύρου της Superlig έχασε και στην Κασίμπασα με 2-0. Τελευταίο εντός έδρας δείγμα της το 1-2 από την Τραμπζονσπόρ, σε ματς που προηγήθηκε, ήταν επικίνδυνη, αλλά δέχθηκε την ανατροπή στο φινάλε.

Έφτασε τις 5 σερί ήττες στο πρωτάθλημα, 0-3-10 το ρεκόρ της από τα τέλη Σεπτέμβρη, με αποτέλεσμα να βρίσκεται πλέον εντός επικίνδυνης ζώνης, με τη δεύτερη χειρότερη άμυνα στην κατηγορία.

Τέλος από την ομάδα ο θρυλικός προπονητής της Μουσταφά Ντενιζλί, από τον οποίο πήρε το όνομα το νέο γήπεδο του συλλόγου! Υπηρεσιακός κόουτς στο σημερινό παιχνίδι ο μέχρι πρότινος βοηθός Νόμπρε.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Καϊσέρισπορ. Το καθοριστικό γκολ ήρθε στο 33’ από τον Πεκτεμέκ.

ΑΛΤΑΪ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* “2-3 γκολ” τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα, ανεξαρτήτως έδρας (δες το στη Stoiximan)

* Goal/Goal τα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΑΛΑΝΙΑΣΠΟΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Με εντός έδρας ισοπαλία 1-1 έκλεισε τον πρώτο γύρο η Αλάνιασπορ, με το ίδιο σκορ μπήκε και στο 2021 το προηγούμενο Σάββατο. Ο νέος κόουτς Φαριόλι δεν έκατσε στον πάγκο λόγω Covid, με την ομάδα του να έχει αρκετές απουσίες, ωστόσο η Αλάνιασπορ άντεξε απέναντι στην ανώτερη και φορμαρισμένη Μπασακσεχίρ.

H Μπασακσεχίρ απείλησε πρώτη, αλλά η Αλάνια άνοιξε το σκορ στην πρώτη της ευκαιρία με καρφωτή κεφαλιά του Μπαμπακάρ. Λίγα πράγματα στο υπόλοιπο του ημιχρόνου, η Μπασάκ βρήκε την ισοφάριση από κόρνερ στο τελευταίο λεπτό, παρότι είχε μείνει με 10 παίκτες λίγο νωρίτερα. Απείλησε και με ανατροπή με παίκτη λιγότερο η Μπασάκ στο ξεκίνημα της επανάληψης, άνοιξε το ματς όταν αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία, αμφότερες οι ομάδες είχαν κλασικές ευκαιρίες για τη νίκη.

Παραμένει δίχως νίκη στην Superlig από τις 12 Δεκεμβρίου, με ρεκόρ 0-2-2 έκτοτε, ενδιάμεσα πήρε την πρόκριση στους “16” του Κυπέλλου με περίπατο (5-0) επί της Φοσφατσπόρ της 4ης κατηγορίας.

Ανακοινώθηκε η μεταγραφή του Αϊντογάν από την Μπούρσασπορ.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Μπασακσεχίρ. Ο Μπαμπακάρ άνοιξε το σκορ για την Αλάνιασπορ στο 13’. Στο 41’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες, αλλά ισοφάρισαν πριν το ημιχρονο με τον Καϊσαρά. Στο 55’ αποβλήθηκε και ο Γκιουνές για την Αλάνιασπορ.