*19η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Αλμπιον Ρόβερς – Νταμπάρτον 1-2, Νταμπάρτον – Αλμπιον Ρόβερς 1-1

ΑΛΜΠΙΟΝ ΡΟΒΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Η Αλμπιον Ρόβερς έχασε 5-1 εκτός έδρας από την Αννάν, αν και προηγήθηκε μόλις στο 11ο λεπτό με τον Φλέμινγκ και παρόλο που κέρδιζε ως το τέλος του ημιχρόνου! Στο δεύτερο μισό ισοφαρίστηκε από τον Σμιθ στο 46’, ο Τζόνστον στο 53’ την έβαλε πίσω στο σκορ, ενώ ο Μούιρ στο 56’ σκόραρε τρίτο τέρμα για την αντίπαλο της. Και δέχθηκε δύο τέρματα ακόμη από τους Κίλσμπι (68’), Ντόχερτι (87’).

Η Αλμπιον Ρόβερς προέρχεται από πολύ «βαριά» ήττα με 5-1 εκτός έδρας από την Αννάν, με ανατροπή μάλιστα, με αυτήν να είναι η δεύτερη συνεχόμενη της, αμφότερες στο πρωτάθλημα. Βέβαια στο γήπεδό της δεν χάνει στα πέντε τελευταία 90λεπτα, αν και έχει τρεις ισοπαλίες. Και γενικώς έχει μόνο δύο νίκες εντός στη σεζόν.

Κατρακύλησε ξανά στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, την μοναδική που οδηγεί στα πλέι οφς παραμονής. Αλλά είναι σε απόσταση βολής, στο -2 συγκεκριμένα, από μία θέση παραμονής, και μόλις στο -6 από την πρώτη τετράδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο!

Αυτό που ζήτησε ο προπονητής της, Μπράιαν Ριντ, είναι έναν παίκτη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και όπως είπε θα κινηθούν σίγουρα για κάποιον επιθετικό στη μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου.

Αλμπιον Ρόβερς Στατιστικά

*Εχει 3/4 N/G μαζί με under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 8/12 G/G εντός έδρας

*Εχει 7/12 over 2,5 εντός έδρας

ΝΤΑΜΠΑΡΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Η Νταμπάρτον κέρδισε 2-0 εντός έδρας την Ιστ Φάιφ, χωρίς να είναι τόσο πολύ καλύτερη της αντιπάλου της, ανοίγοντας το σκορ με τον Μπιουκάναν στο 33’, ενώ ο Γουίλσον στο 47ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Νταμπάρτον κέρδισε και την Ιστ Φάιφ με 2-0 εντός έδρας, με αυτήν να είναι η έκτη της νίκη στους εννιά τελευταίους αγώνες που παραμένει αήττητη. Μακριά από την έδρα της έφερε ισοπαλία στο πιο πρόσφατο παιχνίδι, έπειτα από τέσσερις σερί νίκες, έχοντας τις περισσότερες εκτός, πέντε συνολικά, στο πρωτάθλημα.

Διατηρείται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, που εξασφαλίζει απευθείας άνοδο, ξεφεύγοντας πάλι στην ελάχιστη απόσταση ασφαλείας, ούσα στο +4 από την δεύτερη Στέρλινγκ Αλμπιον στο +1, έχοντας ακόμη την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας. Και φυσικά παραμένει αρκετά μακριά, στο +14, από την 5η θέση που δεν οδηγεί ούτε καν στα πλέι οφς για την άνοδο.

Χτύπησαν εδώ και λίγο καιρό και θα απουσιάσουν ο επιθετικός και πρώτος της σκόρερ, Μπάιρν και ο επιθετικός Γκέμελ, ενώ τραυματίστηκε και θα απουσιάσει και ο αμυντικός Λίνας.