19η αγωνιστική

*Μετρούν 6/10 αναμετρήσεις με No Goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία στα πρόσφατα 4 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΑΛΜΠΑΘΕΤΕ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 4-2 εκτός έδρας, από τη Μιραντές, για το πρωτάθλημα. Μόλις στο 5’ ο Ρίκι Ροδρίγκεθ σκόραρε για το 0-1, όμως στο 34’ ο Όσκαρ Πίντσι ισοφάρισε σε 1-1. Στο 37’ ο Ραούλ Γκαρθία έκανε την ανατροπή και στο 41’ ο Ρομπέρτο Λόπεθ σκόραρε για το 3-1 του ημιχρόνου. Στο 62’ ο Όσκαρ Πίντσι έκανε το 4-1 και στο 86’ ο Ιγίνιο Μαρίν διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Αλμπαθέτε δεν κατάφερε να δημιουργήσει σερί νικών, καθώς έχασε από τη Μιραντές (4-2) εκτός έδρας. Παρότι σκόραρε πρώτη στον αγώνα και μάλιστα πολύ νωρίς, δέχτηκε πίεση και την ανατροπή από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Ήταν η τρίτη ήττα στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια στο πρωτάθλημα, μοναδική επιτυχία σε αυτό το διάστημα είναι η νίκη εναντίον της Ράσινγκ Σανταντέρ με σκορ 2-1. Νίκησε έπειτα από πέντε αγωνιστικές στη Σεγούντα Ντιβισιόν, έχοντας με απολογισμό τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες. Παραμένει στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα και αυτό είναι επιτυχία για τη φετινή πορεία που κάνει η ομάδα του Ρουμπέν Αλμπές. “Πολλές ομάδες της κατηγορίας αλλάζουν λόγω της καλής μας κατάστασης”, δήλωσε ο Ισπανός προπονητής. Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός ο τιμωρημένος Μπαγιομό, αμφίβολος έως την τελευταία στιγμή ο Ρίκι Ροδρίγκεθ λόγω ίωσης. Σταθερά εκτός οι Γιοχάνεσον και Χάβι Χιμένεθ.

Αλμπαθέτε Στατιστικά

*5 σερί αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ

*4/6 παιχνίδια είχαν γκολ εκατέρωθεν

*Δέχεται γκολ σε 6/10 ματς εντός έδρας

ΣΑΡΑΓΟΣΑ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-1 εντός έδρας, με αντίπαλο την Ιμπίθα, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 33’ ο Χουάν Ιμπίθα σκόραρε για το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 68’ ο Ζαΐρ Αμαδόρ ισοφάρισε σε 1-1 και στο 90+1’ ο Σέρχιο Μπερμέχο ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους γηπεδούχους.

Η Σαραγόσα πανηγύρισε μια πολύ σημαντική νίκη στο πλαίσιο του πρωταθλήματος, επικράτησε της Ιμπίθα (2-1) εντός έδρας, κάνοντας ανατροπή στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο. Ήταν η πρώτη νίκη με τον Φραν Εσκριμπά στην τεχνική ηγεσία, έπειτα από δύο διαδοχικές ισοπαλίες. Πήρε θετικό αποτέλεσμα στην έδρα της Μπούργος με σκορ 2-2 και νωρίτερα, έμεινε στο 1-1 με τη Μάλαγα στη “Ρομαρέδα”. Νίκησε έπειτα από πέντε αναμετρήσεις σε πρωτάθλημα και Κόπα ντελ Ρέι, η βασική επιδίωξη είναι να περάσει στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα και να μην κινδυνέψει. Είναι εκτός για δεύτερο παιχνίδια ο τιμωρημένος Πέτροβιτς και οι τραυματίες Κρίστιαν Άλβαρες, Ιβάν Αθόν.