38η αγωνιστική.

Στον πρώτο γύρο: Κάντιθ – Αλμπαθέτε 2-0

ΑΛΜΠΑΘΕΤΕ

Ανταγωνιστική εμφανίστηκε την περασμένη αγωνιστική η Αλμπαθέτε στην πανίσχυρη έδρα της Σπόρτινγκ Χιχόν, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό, για να αποφύγει την ήττα με 2-1. Ορμητικό ξεκίνημα, ήταν η ομάδα που απείλησε περισσότερο την αντίπαλη εστία, σταδιακά υποχώρησε και έμεινε πίσω στο 31’ (1-0), για να απαντήσει άμεσα με πέναλτι στο 43’ (1-1). Στην επανάληψη ήταν συνεχώς σε παθητικό ρόλο, πολιορκήθηκε από τη Χιχόν, λυγίζοντας στο 87’ της συνάντησης (2-1).

Δεύτερη διαδοχική ήττα για την Αλμπαθέτε μετά απ’ αυτή που προηγήθηκε από τη Ρέους (0-1), συμπλήρωσε έξι αγωνιστικές χωρίς «τρίποντο» (0-3-3), παρέμεινε στη 14η θέση με 46 πόντους, η διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη  διατηρήθηκε στους επτά πόντους και εξακολουθεί να έχει το πάνω χέρι για την παραμονή στην κατηγορία. Εντός έδρας μετράει απολογισμό οκτώ νίκες, πέντε ισοπαλίες και έξι ήττες με 18-16 τέρματα, αγνοεί τη νίκη στα τέσσερα πιο πρόσφατα (0-2-2), στα οποία μάλιστα έμεινε άσφαιρη. Εξέτισε ο Αριδάνε (Επιθετικός, 22, 3). Παραμένουν εκτός αποστολής οι Σάβελιτς (Αμυντικός, 29, 0) και Γκοροσίτο (Αμυντικός, 10, 0). Επιστρέφουν οι Γκάλβεθ (Μέσος, 17, 0) και Μπέλα (Μέσος, 30, 4), ο δεύτερος δεν μπήκε στην αποστολή.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Σπόρτινγκ Χιχόν.

Στατιστικό: N/G και Under 2.5 τα επτά τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Το Αλμπαθέτε – Κάντιθ παίζει στον Stoiximan

ΚΑΝΤΙΘ

Από τη δική της πλευρά, η Κάντιθ μπορεί να έμεινε μακριά από τις επιτυχίες για ακόμη μια αγωνιστική, παρόλα αυτά μόνο ικανοποιημένη μπορεί να είναι με το βαθμό (1-1), που κατάφερε να πάρει στην έδρα της Βαγιαδολίδ. Αγωνίστηκε με φουλ αμυντικούς προσανατολισμούς και δεν επέτρεψε πολλές ευκαιρίες στην περιοχή της, ενώ ούτε αυτή απείλησε την αντίπαλη εστία στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη έμεινε πίσω στο 58’ (1-0), αναγκάστηκε να πάρει περισσότερα ρίσκα στη συνέχεια, φθάνοντας στην ισοφάριση στο 92’ της συνάντησης (1-1).

Δεύτερη σερί ισοπαλία για την Κάντιθ μετά απ’ αυτή που προηγήθηκε με τη Σπόρτινγκ Χιχόν (0-0 εντός έδρας), έφθασε τις πέντε στις έξι πρόσφατες αγωνιστικές, όπου αγνοεί τη νίκη (0-5-1), παραμένοντας στην πέμπτη θέση με 59 πόντους, στο +3 απ’ τις θέσεις που δεν οδηγούν πουθενά. Μακριά από την έδρα της τρέχει ρεκόρ έξι νίκες, πέντε ισοπαλίες και επτά ήττες με επιμέρους σκορ 14-13. Συμπλήρωσε κάρτες ο Γκαρίδο (Μέσος, 34, 2), επιστρέφουν οι Κεσόγεβιτς (Αμυντικός, 25, 2) και Αλβάρο Γκαρθία (Μέσος, 31, 8).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Βαγιαδολίδ.

Στατιστικό: Under 2.5 τα δέκα απ’ τα έντεκα πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.