38η αγωνιστική (τελευταία).

*Αμφότερες μάχονται για το τελευταίο εισιτήριο στον 1ο γύρο των πλέι οφ. Για δύο αποτελέσματα παίζει η Αλμίρε, μόνο νίκη θέλει η Φόλενταμ.

*Στον πρώτο γύρο: Φόλενταμ – Αλμίρε Σίτι 1-1

ΑΛΜΙΡΕ ΣΙΤΙ

Άξια της μοίρας της αποδείχθηκε την περασμένη αγωνιστική η Αλμίρε Σίτι, γνωρίζοντας την ήττα 3-2 στην έδρα της πρακτικά αδιάφορης ΦΚ Αϊντχόφεν. Προηγήθηκε στο 3’ (0-1), ισοφαρίστηκε στο 16’ (1-1), δέχθηκε την ανατροπή στις αρχές της επανάληψης (2-1 στο 47’), είχε άμεση απάντηση δύο λεπτά αργότερα (2-2 στο 49’), για να χάσει το παιχνίδι με πέναλτι στο 84’ της συνάντησης (3-2).

Επιστροφή στις ήττες για την Αλμίρε Σίτι μετά απ’ τη νίκη που προηγήθηκε επί της Γιονγκ Αϊντχόφεν (2-1), παρέμεινε στη δέκατη θέση και στους 49 πόντους, σήμερα της αρκεί και η ισοπαλία για να βρεθεί στον 1ο γύρο των πλέι οφ, με ήττα θα μείνει εκτός. Εντός έδρας μετράει απολογισμό δέκα νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες με 39-30 τέρματα. Αμφίβολος ο Κβίντα (Μέσος, 24, 1), παραμένει στα πιτς ο Φάλποορτ (Επιθετικός, 34, 16).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-2 από τη ΦΚ Αϊντχόφεν.

Στατιστικό: Over 2.5 τα δώδεκα τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Το Αλμίρε Σίτι – Φόλενταμ παίζει στην Interwetten

Δείτε τα Προγνωστικά Ολλανδίας (Κλικ Εδώ)

ΦΟΛΕΝΤΑΜ

Από την άλλη πλευρά, η Φόλενταμ δεν μπόρεσε να πάρει κάτι θετικό στο γειτονικό ντέρμπι με τον Γιονγκ Άγιαξ, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 εντός έδρας. Έμεινε πίσω στο 35’ (0-1), με το κλείσιμο του πρώτου ημιχρόνου έφερε το ματς στην ισορροπία (1-1 στο 45’). Στην επανάληψη ήταν ανταγωνιστική, ωστόσο ο αντίπαλος χάρη στην ποιότητά του πήρε τη νίκη στο 82’ της συνάντησης (1-2).

Τρίτη διαδοχική ήττα για τη Φόλενταμ μετά απ’ αυτές που προηγήθηκαν από τις Γιονγκ Ουτρέχτη (2-1) και Βααλβάικ (0-1), παρέμεινε στην 11η θέση με 46 πόντους, σήμερα θέλει οπωσδήποτε νίκη, αν θέλει να συμμετάσχει στα πλέι οφ, σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση θα κάνει διακοπές νωρίτερα. Εκτός έδρας τρέχει ρεκόρ τέσσερις νίκες, τρεις ισοπαλίες και έντεκα ήττες με 24-38 τέρματα. Παραμένουν εκτός αποστολής οι τραυματίες Σούτεν (Αμυντικός, 23, 0) και Λουίς Πέδρο (Επιθετικός, 20, 1), αμφίβολος ο Άντβι (Επιθετικός, 28, 6).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-1 από τη Φόλενταμ.

Στατιστικό: Over 2.5 οι δέκα πρόσφατες έξοδοι της Φόλενταμ στο πρωτάθλημα.