*25η αγωνιστική

*Στον Α’ γύρο (3/9): Χέλμοντ Σπορ – Άλμερε Σίτι 3-0

*12/14 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με 2-3 γκολ

*Μόλις μία νίκη έχει η Χέλμοντ στα εννιά τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της απέναντι στην Άλμερε (7-1-1).

ΑΛΜΕΡΕ ΣΙΤΙ

Προηγούμενο ματς: Σε ένα ματς εξαιρετικά σημαντικό για την έκβαση της τρίτης θέσης, πήρε τεράστια εκτός έδρας νίκη με 0-1 απέναντι στην ΦΚ Αϊντχόφεν την περασμένη αγωνιστική. Πήρε το προβάδισμα στο σκορ αρκετά νωρίς στην αναμέτρηση (16′), εξουδετέρωσε την πίεση που δέχτηκε μέχρι την ανάπαυλα και στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να διαχειριστεί με μεγαλύτερη σύνεση το προβάδισμα που είχε αποκτήσει, ειδικά από το 63′ και μετά, όταν έπαιζε με παίκτη παραπάνω.

Παραμένει η διαφορά από τις θέσεις της απευθείας ανόδου (-8) και άπαντες στις τάξεις της γνωρίζουν πως το να καλυφθεί μία τέτοια απόσταση, δεν είναι ούτε εύκολο, ούτε ρεαλιστικό. Σε κάθε περίπτωση όμως, είναι το μεγάλο φαβορί για την τρίτη θέση μετά την νίκη αυτή απέναντι στην ΦΚ Αϊντχόφεν. Συμπλήρωσαν κάρτες και θα απουσιάσουν ο μπακ Ρόγιο και ο χαφ Πένια, τραυματίστηκε και θα λείψει ο εφεδρικός μπακ Πίνιας, μακροχρόνιοι οι μέσοι Ποστ και Ματουά.

Άλμερε Σίτι Στατιστικά

*3/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 0-1 γκολ

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

Παίξε Νόμιμα στην Betsson (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΧΕΛΜΟΝΤ ΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Πρώτη νίκη με τον Πίτερς στον πάγκο της, το ισχνό αλλά δίκαιο 1-0 απέναντι στην Ρόντα εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Όπως συνηθίζει στην έδρα της, μπήκε δυνατά και πήρε το προβάδισμα μόλις στο 8′, κατάφερε να διαχειριστεί πλήρως το σκορ και να εξουδετερώσει τις απειλές και τους κινδύνους, ενώ έχασε σπουδαίες ευκαιρίες για να βρει δεύτερο γκολ, κυρίως από τα μισά της επανάληψης και μετά.

Προσπαθεί να αποδώσει ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας, το καταφέρνει ως έναν βαθμό μπροστά στο κοινό της, αλλά εκτός έδρας βγάζει μεγάλες δυσκολίες. Χτίζει για την νέα σεζόν, βαθμολογικά δεν κυνηγά κάτι ρεαλιστικά, εκτός από ένα τιμητικό πλασάρισμα στην βαθμολογία. Τραυματίστηκε και θα λείψει ο βασικός αριστερός μπακ Φαν Χόφε, γνώριμα τα υπόλοιπα θέματά της, ως επί το πλείστον μακροχρόνια. Αμφίβολος ο μέσος Λιόν.