*Δεύτερος γύρος του κυπέλλου Ολλανδίας. Μονός αγώνας. Σε περίπτωση που το ματς λήξει ισόπαλο στην κανονική διάρκεια, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί, πέναλτι.

*5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με N/G

*Χωρίς ισοπαλία τα δέκα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (5-0-5).

Δείτε τα Προγνωστικά Ολλανδίας

ΑΛΜΕΡΕ ΣΙΤΙ (Β’)

Προηγούμενο ματς: Σε ένα άκρως θεαματικό παιχνίδι, ηττήθηκε οριακά από την Τσβόλε με 3-2 εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το ματς ξεκίνησε υποτονικά και τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά, σε μία ανύποπτη φάση όμως πήρε το προβάδισμα στο 25′ και από εκείνο το σημείο και μετά ο ρυθμός έγινε πιο γρήγορος και έντονος. Ισοφαρίστηκε στο 31′ και είκοσι αγωνιστικά λεπτά μετά έμεινε με δέκα παίκτες. Παρόλα αυτά, στο 54′ πήρε ξανά το προβάδισμα με παίκτη λιγότερο, δεν άντεξε όμως στην ασφυκτική πίεση της γηπεδούχου και υπέστη ανατροπή (65′, 86′).

Μπορεί το νέο έτος να ξεκίνησε με ήττα, ωστόσο η εικόνα της αποτελεί τεκμήριο για την πορεία που έχει πραγματοποιήσει μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα. Συνεχίζει σταθερά στις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ, θα πρέπει να τα πάει αρκετά άσχημα στο δεύτερο μισό για να χάσει ένα σίγουρο εισιτήριο. Δεν θα την χάλαγε μία πορεία στο κύπελλο, αλλά δεν «καίγεται» σε καμία περίπτωση. Απέκλεισε την OSS στον προηγούμενο γύρο εντός έδρας και πάλι (2-0), το επίπεδο είναι σαφώς ανώτερο τώρα.

Χάνει την σεζόν ο Ματουά (5/1), πάντα εκτός ο μέσος Εσάγιας (7/0) και ο στόπερ Γιάκομπς (11/0). Τραυματίστηκε και θα λείψει ο εξτρέμ Νταουφενστάιν (16/3).

Άλμερε Σίτι Στατιστικά

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

*Σκοράρει πρώτη στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

ΝΑΪΜΕΓΚΕΝ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Πανηγύρισε σπουδαίο βαθμό την περασμένη αγωνιστική, αφού κατάφερε στην έδρα της να περιορίσει τον Άγιαξ μετά και το τελικό 1-1. Σε παθητικό ρόλο σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα, έμεινε πίσω στο σκορ στο 38′ αλλά αυτό δεν την έκανε πιο επιθετική, αντίθετα έμεινε προσηλωμένη στο αμυντικό της πλάνο. Δικαιώθηκε, αφού στο καλό της πεντάλεπτο (50′-55′) βρήκε το γκολ της ισοφάρισης. Φυσιολογικά δέχτηκε πίεση στην συνέχεια, αλλά κατάφερε να αντέξει μέχρι τέλους.

Η ομάδα της ισοπαλίας στον πρώτο γύρο, έσπασε και το σχετικό ρεκόρ με τις περισσότερες συνεχόμενες ισοπαλίες στην κατηγορία. Πήρε άλλη μία την περασμένη αγωνιστική, αποτέλεσμα σίγουρα θετικό. Αυτός είναι και ο λόγος που παραμένει πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού, διατηρώντας παράλληλα σημαντική απόασταση ασφαλείας. Ομάδα με χαρακτήρα και ταπεραμέντο η Ναϊμέγκεν, η φιλοσοφία της οποίας ξεχωρίζει. Υπολογίζει το κύπελλο, όσο ελέγχει την υπόθεση παραμονή. Επικράτησε με 3-2 της Φορτούνα Σιτάρντ στον προηγούμενο γύρο.

Μακροχρόνια τα όποια προβλήματα αντιμετωπίζει, ο λόγος για τους τραυματίες Σχουφς, Ντε Βολφ. Τραυματίστηκε και θα λείψει και ο μέσος Μπάλντουρσον.