*16η αγωνιστική.

* Αήττητη η Σπόρτινγκ Χιχόν στα 6 τελευταία, έχει κερδίσει τα μισά.

* Από τα 7 τελευταία τα 5 ήταν under 2,5, τρέχουν σερί με 4 στα πιο πρόσφατα.

ΑΛΚΟΡΚΟΝ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 4-2 από την Μπούργος εκτός με ανατροπή. Προηγήθηκε 2-0 με τα γκολ των Λάρα (8’) και Αντάι (19’) και με αυτό το σκορ πήγε στην ανάπαυλα, στην επανάληψη δέχτηκε τέσσερα αναπάντητα από Ντάνι Οχέδα (53’), Νίνιο (56’), Ουνάι Ελγεθάμπαλ (61’) και Άλεξ Σάνκρις (70’).

Έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο στο “Πλάντιο” αλλά ξέχασε ότι υπάρχει και δεύτερο… Σαν να μην βγήκε ξανά από τα αποδυτήρια ήταν, η Μπούργος της έβαλε γκολ με κάθε πιθανό τρόπο, με τους αμυντικούς της απλώς να βλέπουν την μπάλα να καταλήγει εντός εστίας.

Τραγική συνέχεια στη σπουδαία νίκη με καλή εμφάνιση της περασμένης αγωνιστικής κόντρα στη Ράσινγκ Σανταντέρ. Κι είχε και τις ανάλογες συνέπειες ασφαλώς, έπεσε ξανά τρίτη από το τέλος αφού η Ουέσκα με το βαθμό που πήρε από την Εσπανιόλ την προσπέρασε. Αμφότερες βέβαια βρίσκονται εντός ζώνης υποβιβασμού και κυνηγούν να φτάσουν τις πιο πάνω ομάδες από τις οποίες απέχουν τουλάχιστον μια νίκη διαφορά.

“Πρέπει να ζητήσουμε συγγνώμη από τον κόσμο μας, η εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν αντιπροσωπευτική αυτού που είμαστε ως ομάδα” δήλωσε απογοητευμένος ο Φραν Φερνάντεθ. Απέδωσε στην κακή νοοτροπία της ομάδας του στον αγωνιστικό χώρο το αποτέλεσμα ενώ παρατήρησε πως δεν είναι πρώτη φορά που παθαίνουν κάτι τέτοιο οι παίκτες του.

Συνεχίζει χωρίς νέα προβλήματα.

Αλκορκόν Στατιστικά

* Στα 7 τελευταία σε πρωτάθλημα και κύπελλο, μετράει 5 under 2,5.

* Σε 4/5 πιο πρόσφατα έχει πετύχει πρώτη γκολ και είχε και προβάδισμα στο ημίχρονο. Νίκησε μόνο στα μισά.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΧΙΧΟΝ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη εντός με την Αμορεμπιέτα (1-1). Προηγήθηκε με τον Κάμπος (61’), ισοφαρίστηκε από τον Γκαγιά (67’), είχε δοκάρι για το 2-1.

Απομονώνοντας το γεγονός ότι ο γκολκίπερ Γιάνιεθ είναι ο κύριος υπεύθυνος για το γκολ της αντιπάλου, το αποτέλεσμα ήταν το πιο δίκαιο. Δεν έπαιξε όπως στα προηγούμενα ματς, επέτρεψε στην αντίπαλο να την απειλήσει αρκετά, γενικότερα δεν ήταν η γνωστή Σπόρτινγκ του Ραμίρεθ, βρέθηκε σε κακή μέρα.

Ασχέτως αυτού, από τη δεύτερη θέση δεν έπεσε, την έπιασε βέβαια η Βαγιαδολίδ, με την οποία ισοβαθμεί. Η “στραβή” έγινε πια και μάλιστα σε ένα παιχνίδι που στον προϋπολογισμό το είχε σημειωμένο για νίκη, τώρα καλείται να δείξει αντανακλαστικά, διαφορετικά δεν είναι καθόλου δύσκολο από δεύτερη να βρεθεί εκτός εξάδας.

“Εκείνο που πρέπει να θυμόμαστε κάθε φορά είναι πως σε αυτό το πρωτάθλημα, οποιοσδήποτε μπορεί να νικήσει οποιονδήποτε” δήλωσε ο επιθετικός Καμπουθάνο. Πρόσθεσε επίσης πως η ομάδα του παίζει για να φτάσει όσο ψηλότερα γίνεται, χωρίς να μιλήσει ξεκάθαρα για άνοδο.