*Νοκ-άουτ αναμέτρηση για τη φάση των «32» του Κυπέλλου Ισπανίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθούν παράταση κι εφόσον χρειαστεί πέναλτι.

*Κεκλεισμένων των θυρών.

ΑΛΚΟΡΚΟΝ ΑΝΑΛΥΣΗ (Β’)

Επιστροφή στη δράση έπειτα από 12 ημέρες για την Αλκορκόν, η οποία δεν έπαιξε το περασμένο Σαββατοκύριακο με την Αλμπαθέτε λόγω της κακοκαιρίας. Στην τελευταία της υποχρέωση επικράτησε 2-1 εντός έδρας της Σαραγόσα για το Κύπελλο στις 5 Ιανουαρίου, σε ματς που έκανε ανατροπή. Είχε προηγηθεί η εκτός έδρας ήττα 2-1 κόντρα στη Βαγιεκάνο στο πρώτο ματς του 2021, εκεί έδειξε πολύ καλό πρόσωπο, ωστόσο δεν κατάφερε να φύγει με βαθμολογικό όφελος.

Την αδικεί το σκορ του ημιχρόνου, ήταν συνολικά ανώτερη στο δεύτερο μέρος, έφερε το ματς στην ισορροπία, αλλά από μια αδράνεια της άμυνάς της δέχθηκε το γκολ της ήττας και δεν βρήκε απάντηση στα τελευταία λεπτά της συνάντησης. Επιστροφή στις ήττες στο πρωτάθλημα για την Αλκορκόν, είχε προηγηθεί αήττητη σειρά τριών αγώνων (1-2-0), παρέμεινε στις θέσεις του απευθείας υποβιβασμού και θα χρειαστεί να δώσει μάχη για την παραμονή της. Θα λείψει ο καλός χαφ Φράιλε.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-1 επί της Σαραγόσα στις 5 Ιανουαρίου για το Κύπελλο. Ο Νασιμέντο το 0-1 στο 5’, ισοφάρισε η Αλκορκόν στο 43’ με τον Γκόμεθ, το 2-1 ήρθε στο 89’ με τον Λεόν.

ΑΛΚΟΡΚΟΝ Στατιστικά

*G/G τα τέσσερα πρόσφατα παιχνίδια της (δες το στην Goalbet).

*Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Goalbet +21 (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ (Α’)

Έβγαλε αντίδραση η Βαλένθια με το σπουδαίο 0-1 επί της Βαγιαδολίδ την περασμένη εβδομάδα, πήρε μια νίκη που είχε τεράστια ανάγκη. Το τελικό 0-1 δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα του αγώνα, είναι τιμητικό για τον αντίπαλο, η ομάδα του Χάβι Γκράθια ήταν διαρκώς σε φάση επίθεσης, κρατούσε καλά την μπάλα, είχε δύο δοκάρια και αρκετές καλές στιγμές, το παιχνίδι θα έπρεπε να έχει τελειώσει από νωρίς. Η Βαγιαδολίδ έμεινε «μέσα» στο ματς χάρη στην αστοχία της Βαλένθια, στο φινάλε θα μπορούσε να «κλέψει» την ισοπαλία, καθώς είχε δοκάρι σε στατική φάση.

Επιστροφή στις νίκες έπειτα από οκτώ αγωνιστικές (0-5-3) για τη Βαλένθια, έδειξε ότι έχει «σφυγμό», απέδωσε καλό ποδόσφαιρο και πλέον απομένει να φανεί αν μπορεί να βρει σταθερότητα. Μετράει απολογισμό 4-7-7 και βρίσκεται στην 14η θέση της κατάταξης, μόλις στο +3 απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού! Έχει μόλις δύο νίκες στις τελευταίες 14 αγωνιστικές (2-6-6). Την περασμένη εβδομάδα έπαιξε με αλλαγές κόντρα στη Γεκλάνο για το Κύπελλο, όμως δεν είχε πρόβλημα, επικράτησε άνετα 1-4 εκτός έδρας. Επιστρέφει ο Γκεδές (Επιθετικός, 13,1), το ρεπορτάζ αναφέρει ότι ο κόουτς Γκράθια θα κάνει όσες περισσότερες αλλαγές μπορεί.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 0-1 επί της Βαγιαδολίδ. Το γκολ ο Κάρλος Σολέρ στο 76’. Πολύ καλύτερη η Βαλένθια, είχε δύο δοκάρια και μεγάλες ευκαιρίες μέχρι να βρει το γκολ. Στις καθυστερήσεις θα μπορούσε να «κλέψει» την ισοπαλία η Βαγιαδολίδ, είχε δοκάρι σε στατική φάση.