Πρώτος γύρος: Βαγιεκάνο – Αλκορκόν 2-0

ΑΛΚΟΡΚΟΝ

Εξαιρετικά ενδιαφέρον το μίνι μαδριλένικο ντέρμπι του “Σάντο Ντομίνγκο”, με κοινό στόχο των δύο αντιπάλων την εξασφάλιση της παραμονής. Σε σαφώς δυσμενέστερη κατάσταση βρίσκεται η Αλκορκόν, καθώς τη συναντάμε εντός της ζώνης του υποβιβασμού, στο -2 από τη “γραμμή σωτηρίας”. Προέρχεται, βέβαια, από ένα διπλό ουσίας και ψυχολογίας επί της Οβιέδο (0-1), με “χρυσό” σκόρερ τον Άλβαρο Χιμένεθ στο 69ο λεπτό. Η νίκη αυτή έβαλε τέλος σε ένα σερί τριών ηττών και μίας ισοπαλίας, με την Αλκορκόν να έχει μείνει και “άσφαιρη” στα τέσσερα αυτά ματς. Στο 1-2-4 το άσχημο σερί στα επτά τελευταία “εντός” για το πρωτάθλημα.

Δεν ανακοίνωσε αποστολή ο κόουτς Βελάθκεθ (τιμωρήθηκε με ποινή δύο αγωνιστικών και θα παρακολουθήσει το σημερινό ματς από τον πάγκο), σίγουροι απόντες οι τραυματίες Ράφα Παέθ (ΑΜ) και Καντίρ (ΜΕ). Στον αντίποδα, αποθεραπεύθηκε και είναι διαθέσιμος ο μέσος Βίκτορ Πέρεθ. Ο Βελάθκεθ είχε προκαλέσει έκπληξη στο ματς με την Οβιέδο, αφήνοντας εκτός αποστολής τον βασικό μεσοεπιθετικό Ιβάν Αλέχο και τον αρχισκόρερ Νταβίντ Ροντρίγκεθ, όμως… δικαιώθηκε στην πράξη. Η λογική λέει ότι κανείς εκ των δύο δε θα βρίσκεται σήμερα στο αρχικό σχήμα.

Προηγούμενο ματς: Μεγάλο διπλό επί της Οβιέδο με σκορ 0-1.

Στατιστικό: “Άσφαιρη” στα 4/5 τελευταία ματς πρωταθλήματος.

Το Αλκορκόν – Βαγιεκάνο παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας (Κλικ Εδώ)

ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ

Η Βαγιεκάνο, από την πλευρά της, έχει “ξυπνήσει” αγωνιστικά με τον Μίτσελ στον πάγκο, με την εντός έδρας νίκη του περασμένου Σαββάτου επί της πρωτοπόρου Λεβάντε να είναι η τρίτη της στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές (3-0-1) και να τη φέρνει στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Προηγήθηκε με τον Εμπάρμπα στο 17ο λεπτό, ισοφαρίστηκε στο 41′ και ο Λας της χάρισε το τρίποντο στο 67′. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Κομεσάνια. Να σημειώσουμε, βέβαια, ότι πολλά μέλη της Λεβάντε προσβλήθηκαν από στομαχικές διαταραχές λίγη ώρα πριν το ματς. Μόλις μία ήττα για τη Βαγιεκάνο στις τελευταίες τέσσερις εξόδους πρωταθλήματος (2-1-1), αυτές οι δύο νίκες είναι, όμως, οι μοναδικές στα 10 τελευταία “εκτός” (2-2-6).

Εξέτισαν την ποινή τους και είναι διαθέσιμοι ο κίπερ Γκατσανίγκα και ο δεξιός μπακ Γκαλάν, αποθεραπεύθηκαν πλήρως και δηλώνουν “παρών” ο αμυντικός Ντοράδο και ο εξτρέμ Έμπερτ. Εντός αποστολής ο επιθετικός Μίκου. Στον αντίποδα θα λείψει ο τιμωρημένος μέσος Κομεσάνια, ενώ έμειναν εκτός αποστολής ο ακραίος μπακ-χαφ Αγκίρε, ο κεντρικός αμυντικός Ζε Κάστρο και ο αριστερός μπακ Ρατς.

Προηγούμενο ματς: Μεγάλη εντός έδρας νίκη επί της Λεβάντε με σκορ 2-1. Αποβολή για τον Κομεσάνια στις καθυστερήσεις.

Στατιστικό: NG & Under 2.5 τα 5/6 τελευταία εκτός έδρας ματς πρωταθλήματος (δες το στον Stoiximan).