*3η αγωνιστική των ομίλων του Κόνφερενς Λιγκ.

*Αυτή είναι η πρώτη φορά που η Αλκμάαρ θα αντιμετωπίσει ομάδα από την Κύπρο, εν αντιθέσει με τον Απόλλωνα Λεμεσού που στο παρελθόν έχει παίξει τέσσερις φορές κόντρα σε ομάδες από την Ολλανδία, έχοντας υποστεί ισάριθμες ήττες.

Δείτε τα Προγνωστικά Κόνφερενς Λιγκ

ΑΛΚΜΑΑΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-4 επί της Γκρόνινγκεν, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους ντε Βιτ (3′) και Κάρλσον (19′), για να δεχθεί τη μείωση στο 42ο λεπτό. Στην πορεία βρήκε ακόμη δυο φορές δίχτυα με τους Κερκέζ (61′) και Λάχντο (85′).

Αήττητο σερί 13 αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις για την Αλκμάαρ, στο οποίο και μετράει έντεκα νίκες και δυο ισοπαλίες. Στον πιο πρόσφατο χρονικά, το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Πασκάλ Γιάνσεν φιλοξενήθηκε από τη Γκρόνινγκεν, για το πρωτάθλημα, την οποία και συνέτριψε με 1-4.

Ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, έκλεισε καλά τους χώρους των γηπεδούχων και πιέζοντας σε όλο το γήπεδο κατάφερε να πάρει σαφές προβάδισμα από νωρίς. Δέχθηκε τη μείωση πριν την ανάπαυλα από μια αμυντική της αδράνεια, όμως η υπεροχή της συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, όπου πέτυχε ακόμη δυο τέρματα και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της.

Βρίσκεται έτσι στην κορυφή της κατάταξης μετά από τις οκτώ πρώτες στροφές, αφήνοντας πίσω της και στο -1 τον Άγιαξ. Αγωνίζεται για δεύτερη διαδοχική σεζόν στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ, έχοντας ξεκινήσει δυναμικά την πορεία της φέτος, κάνοντας το 2×2, επικρατώντας των Ντνίπρο-1 (0-1 εκτός) και Βαντούζ (4-1 εντός). Εκτός μάχης παραμένουν οι τραυματίες Χάκον Έβιεν και Βαγγέλης Παυλίδης.

Αλκμάαρ Στατιστικά

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Πάφο, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 38ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 65′ με τον Βα.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει εδώ και τρία παιχνίδια ο Απόλλων Λεμεσού, στα οποία και μετράει δυο ισοπαλίες και μια ήττα. Στο πιο πρόσφατο από αυτά, το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Νταβίντ Καταλά υποδέχθηκε την Πάφο, στα πλαίσια του πρωταθλήματος, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλη 1-1. Από ένα ημίχρονο οι δυο πλευρές, με την ίδια να είναι καλύτερη στο δεύτερο μισό και να ισοφαρίζει στο τελικό αποτέλεσμα, ενώ στην πορεία είχε ευκαιρίες ακόμη και για το κάτι παραπάνω.

Κάπως έτσι οι πρωταθλητές είναι αήττητοι στις πέντε πρώτες στροφές του πρωταθλήματος, με τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες, ενώ είναι στο -1 από τον πρωτοπόρο Άρη Λεμεσού. Εκτός συνόρων όμως δεν έχουν πανηγυρίσει ακόμη κάποια νίκη, καθώς στην πρεμιέρα των ομίλων έμειναν στο 1-1 με τη Βαντούζ, εκτός έδρας, για να ακολουθήσει η ήττα με 1-3 από την Ντνίπρο -1. Με αρκετές απουσίες η αποστολή με την οποία ταξίδεψε στην Ολλανδία.

“Είμαστε αφοσιωμένοι μόνο για στον αγώνα με την Άλκμααρ. Βλέπουμε παιχνίδι με παιχνίδι. Ναι, είναι φαβορί, αλλά πιστεύουμε στους εαυτούς μας. Δεν έχουμε να χάσουμε κάτι. Ευελπιστούμε να πάρουμε το καλύτερο που μπορούμε απέναντι σ’ ένα πολύ δυνατό αντίπαλο”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο Ισπανός τεχνικός.